Citat:
Ursprungligen postat av
mumma
Efter många om och men så fick jag min läkare skriva ut Voxra till mig, och den är den bästa medicinen mot min depression och aspergers. Förvånar mig att få läkare vet vad det är för medicin och bara skrivet ut SSRI istället.
Men det är så att på senaste har jag märkt att effekten har försvunnit enormt mycket trots min livssituation inte har påverkats, och mitt psykiska mående är i en stabil situation. Hur vanligt är det att äta doser större än 300mg / dag? I USA och i övriga Europa ser jag att det finns, men här i Sverige verkar det ovanligt.
För jag börjar bli konstant trött, hängig, motivationslös och bara vill sova bort hela dagarna, precis som det var innan jag började med Voxra. Om inte större doser är ett alternativ så funderar jag att byta till Parnate. Men det verkar vara svårt att få utskrivet.
Hur ser din kosthållning ut? Själv märker jag en enorm skillnad om jag börjar dagen med att ta proteinpulver och sedan under dagen äter bra mat. Just proteinpulvret gör mig rejält speedad i kombination med Voxra och jag har under 4 veckor lyckats bibehålla de positiva effekterna av medicinen.
Idéen om proteinpulver fick jag från
(FB) Voxra och l-tyrosine lösning på depp?
Angående att öka dosen så tror jag inte det kommer göra så att du bibehåller den positiva effekten av medicinen, det finns även risk för krampanfall på höga doser av Voxra.