Citat:
Ursprungligen postat av
KSP
Jag kommer inte exakt ihåg datum för spaningarna på MB och KJ, men tror att man först hade span på MB i direkt anslutning av VB's försvinnande, detta talar för att MB var den förste som blev misstänkt i hennes försvinnande. Hur detta egentligen kom sig vet jag inte, men det har antagligen funnits information i polishuset att VB och MB hade någon typ av förhållande till varandra. Om det nu var tränare - adept eller någon annan orsak till spaningen har egentligen ingen betydelse initialt. Under denna första period i försvinnandet deltog KJ i MPS sök efter VB där det uppdagades att han faktiskt råkade vara den sista som sett VB i liv dagen hon försvann.
Då först sattes span på KJ. Strax efter att poliserna börjar intressera sig för KJ dyker plötsligt kroppsdelarna upp på FP1 och senare även på FP2. Dessa kroppsdelar fanns INTE i ödehuset den 12/5 enligt uppgifter i FUP. Kroppsdelarna dök upp efter att span på MB avslutades. Märkligt sammanträffande eller bara en slump?
Hursomhelst har dessa kroppsdelar/kropp förvarats någonstans innan de hittades i ödehuset.
De var avtvättade och låg nakna utan kläder.
Under dessa span-perioder har ingen av de två misstänkta betett sig på avvikande sätt, dvs, ingen har betett sig som en GM enligt ett uttalande av UL.
Det viktiga i detta är att när UL fick reda på att VB var hemma hos KJ samma kväll som hon försvann upprättades projekt husis på KJ's bostad, sommarstuga, föräldrahem, bil etc.
Till slut fann man vad man sökte efter - VB's blod i skuffen på KJ's bil.
Varför dök kroppsdelarna upp så pass lång tid efter VB's försvinnande och var kan de ha förvarats samt tvättats? Vem kan ha placerat dessa delar på de två separata fyndplatserna?
Vem har haft tid, möjlighet samt en viktig anledning att dessa äntligen hittades?
Om inte minnet sviker mig - och det gör det relativt sällan - så har du missförstått en del saker här. Förundersökningen började med att man hade span på KJ - därefter växlade den till att under någon dryg vecka istället spana på MB. Två dagar före de första fynden beslöt man sig för att ändra spaningsobjekt igen. Det tog dock drygt 1,5 dygn innan man lyckades lokalisera KJ.
Att VB och MB haft ett sexuellt förhållande visste man säkert den 8 maj då MB själv berättade detta. Om jag inte blandar ihop det (har ej FUP-tillgång fn) så hade polisen redan innan fått information av föräldrarna till VB som pekade ditåt och de hade också fått se FB-konversationen som ju ganska tydligt visar på att så är fallet.
KJ dök upp i utredningen den 7:e vill jag minnas, då han i samband med dörrknackning lämnade uppgift om att VB varit på besök hos honom. Uppenbarligen gjorde han ett till viss del misstänkt intryck eftersom span sattes på honom och lika uppenbarligen tyckte man inte att han var lika högintressant några dar senare när man fått fram mer detaljer runt VB:s relation med MB. Återigen så hade man en dryg vecka senare kommit fram till att det trots allt inte fanns något som direkt pekade på MB som gärningsman och flyttade då tillbaka fokus på KJ. Sen kom fynden ett par dagar senare när en MP-patrull bestämmer sig för att göra ett nytt sök i och kring "Gula huset"
Varför kroppsdelar flyttats och tvättats... ja det är inte lätt att veta. Tvättandet handlar kanske om att dölja bevis och även underlätta hantering vid transport. Problemet är också att vi inte vet om FP2 är ursprunglig dumpningsplats varifrån benen sen flyttats till FP1, eller om det finns en ursprunglig förvaringsplats (t ex värnet där hund markerade och som KJ betedde sig underligt kring vid skallgången och fick mycket frågor om vid förhöret). Från kartläggningen av KJ:s rörelser under perioden 12-20 står i varje fall klart att det finns ganska mycket oredovisad tid där han haft möjlighet att utföra transporten. Jag skulle personligen gissa på kvällen/natten den 16/5 av skäl jag redovisat i ett ganska långt inlägg en bit tillbaks i tråden. Men det är bara en gissning, låt vara utifrån tolkningar av saker som hände denna dag och en märklig felsägning med tillhörande PJOTT! i ett förhör.