Citat:
Inte direkt, vad jag vet. Däremot är det lite intressant med "minnen" från sk "SRA" (Satanistic Ritual Abuse", alltså satanistiska riter med sex och offrade av spädbarn och what not kan spåras tillbaks till 1400-talet, och att det lixom har "blommat upp" med jämna mellanrum på lite olika ställen i världen fram till 1858. Sen var det tyst ett rätt bra tag fram till 1980-talet då en Kanadensisk kvinna skriver en bok om just att hon förträngt och sedan fått hjälp att minnas en massa SRA-relaterade saker. SRA-övergreppen börjar nu poppa upp över hela Nordamerika och sprider sig även till Europa (främst England). Med påståenden om tusentals mord bara i USA och ett femtiotal i England så börjar myndigheterna utreda och finner i princip inga som helst handfast bevis för något enda satanistiskt rituellt gruppmord på något spädbarn bland de hundratals personer "som kommit ihåg". Bland annat var det ytterst problematiskt att få ihop antalet ritualmördade barn med antalet försvunna barn, då det helt enkelt var så oerhört många barn som genom vittnesutsagor skulle ha offrets i satanistriterna.
På nittiotalet kom så tillslut detta fenomen till Sverige, efter att ha legat i dvala i lite styvt 150år). Det återuppväktes på grund av, har jag för mig, Eva Lundgren (senare professor vid Uppsala Universitet, aka "satanistprofessorn"), som bl a hävdade att världen styrs av ett patriarkiskt satanististnätverk som när dom inte styrde värden pysslade med ymniga mängder ritualmord av spädbarn(!).
Att varken FBI, eller Engelska utredningsgrupper eller någon annan kunde hitta något som helst handfast bevis tog hon som ett bevis på att nätverket existerade och var mycket mäktigt -utredningarna var nämligen en mörkläggning gjord av sagda konspiratoriska, satanistiska ritualmordpatriarkat.
Foliehatt På!

