Citat:
Ursprungligen postat av
OughtaRapKing
Det är svårt att reflektera så, du skrev som om din peak varade i 5-6timmar. Det roliga kan lätt vara över för många medan det inte är det för många andra, det är ju helt relevant till vad roligt är för dig. Att sitta på afterglow är inte så kul tycker jag.
Jag tycker inte heller att det är särskilt roligt att sitta på afterglow. När jag når afterglow så brukar jag röka lite cannabis och sen gå och lägga mig oftast, eller köra vidare med något annat.
Men när jag tar MDMA så ser det ut ungefär så här:
0h: Intag av 170-180mg MDMA
30-45m: MDMA:t slår, jag når peak direkt.
45-60m: Intag av 75-100mg MDMA booster
3h: Ruset kanske har dalat lite, men det känns nästan lika bra som under den riktiga peak:en.
5-6h: Jag mer eller mindre kraschar. Jag går från att må toppen till att vara afterglowad inom loppet av bara några minuter känns det som.
Så det är vad jag menar, afterglow kommer inte förrän efter 5-6 timmar för mig, och jag vet att jag inte är den enda som kan få ett sådant långt rus. Det är säkert så att det inte är en möjlighet för alla, men det fungerar så för mig i alla fall och minst en annan person som jag känner.