Citat:
Ursprungligen postat av
kunskap1
Ingen har påstått att man vet hur universum uppstod. Här i religionsforumet får man lov att tro hur allting uppstod. Så vad TROR du? Vissa TROR att en Gud skapade universum, vissa tror inte det. Jag tycker att det är bara oärligt att påstå att ingen skapat universum.
Du gör nämligen ett extra ordinärt påstående, dvs "Gud existerar inte", Därmed har du bevisbördan. Ett tips. Gör inga extraordinära påståendes så slipper du bevisbördan. Säg bara att du inte vet när du inte vet

Min första reaktion:
"NEEEEJ! Inte detta kreationistlarvel igen."
Å ena sidan säger du att Guds existens är bevisad, å andra sidan säger du att han är en myt (obevisad berättelse). Hur ska du ha det?
Och vad jag "tror" är irrelevant och förändrar inte hur det verkligen är. Visst, jag kan ha mina hypoteser, men jag hävdar absolut inte att det är sant, eftersom jag helt saknar bevis. Vetenskapliga teorier, såsom cellteorin, gravitationsteorin, relativitetsteorin, ringteorin, mängdteorin, informationsteorin, kvantfältteorin och evolutionsteorin måste jag som en rationell person acceptera och hävda vara sanna. Vetenskapliga teorier (jämför "vardaglig" teori) är så nära absoluta sanningar vi någonsin kan komma och bygger på
mängder av studier, experiment, tester och observationer som alla bekräftar det. Att förneka vetenskapliga teorier är som bokstavligt idiotförklara sig själv.
I vissa frågor kan jag ha
goda anledningar till att tro det ena eller det andra, men utan vetenskapliga bevis vore det som en rå våldtäkt av vårt intellektuellt att hävda att det är sant.
I vissa frågor har jag inga goda, eller logiskt giltiga, skäl
alls att tro blint på, eller hävda att, något är sant. I den kategorin faller din gud, tillsammans med alla andra gudar.
EXAKT VAR hävdade jag att gudar inte fanns? Du ljuger ju direkt upp i ansiktet på mig! Citera den biten där jag skrev att "gud(ar) inte finns".
Citat:
Ursprungligen postat av
kunskap1
Okej, vad teister menar med Gud så menar de den guden som skapat universum och allt annat. Vad han har för egenskaper är kanske inte så relevant.
Hur testar man om en sådan entitet existerar empiriskt och vilka instrument ska man använda? Säg, att vi inte kan bevisa Gud empiriskt, vad drar du för slutsats? Har man då rätt att påstå att han inte finns, eller ska man bara säga att man inte vet?
"Säg, att vi inte kan bevisa vampyrer empiriskt, vad drar du för slutsats?"