Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Ok, menar du då t.ex. att bara för att man säger att man är ateist, så behöver det inte betyda att man tror på evolutionsteorin, eller att man tror på att livet kommit till av sig självt, eller att universum kommit till av sig självt?
Man kan alltså som ateist tro på att utomjordingar startat livet och att utomjordingar utvecklat djurarter i laboratorier, och att utomjordingar utanför universum, i ett annat universum har skapat universum, så länge det inte är en gud som skapat det?
Är det så du menar?
Ja, det behövs inte ens någon förklaring för de saker religionerna påstås svara på, kontra ateism i avsaknad av någon skapargud. Ex. behöver man inte ha en alternativ förklaring för hur universum kom till, om man inte tror på en skapargud. Man behöver bara inte tro på guden.
Allt ateism är, är en negation av påståendet "gud finns". Inget mer. Inga bud, inga teorier, inga förklaringar, inga moralvärden. Det får man stå för själv som person istället och har inget med ateism att göra.
Citat:
Men hur ska man då urskilja från en ateist som tror på evolutionsteorin och en ateist som inte tror på evolutionsteorin? Ska man kalla dom för evolutionister istället? Och är det samma sak där då att evolutionister behöver inte nödvändigtvis tro på att livet kommit till av sig självt? Ska man då kalla dom för abiogenesisateister eller något liknande?
Det är trist att man ska behöva en titel för någon som anser att evolutionsteorin är riktig.
Kalla oss vad du vill om du anser att det ska behöva en titel eller beskrivningsnamn.
Visst är det så att den som anser evolutionsteorin vara korrekt inte behöver köpa abiogeneskonceptet. Man kan "tro" på evolutionen och samtidigt tro att någon gud låg bakom det. Det finns gott om sådana människor.
Citat:
Vad kallar du dig för? Och
1.) Tror du på evolutionsteorin.
2.) Tror du på att livet kommit till av sig självt
3.) Tror du att universum kommit till av sig självt (jag tror du nämnde något om detta tidigare, men du kan förklara ytterligare)
1. Jag anser att evolutionsteorin är den bästa förklaringen vi har för arternas mångfald och att den är vettig.
2. Jag tror att livet på jorden förmodligen (med reservation för att det är mycket spekulation) uppstod av grundläggande byggstenar från rymden under rätt skyddade förhållanden på urjorden på grund av tillförseln av energi från vår sol. Dessa grundstenar finns i astronomiska mängder ute i det stora universum och förs runt av friflygande objekt som kometer och annat. Var dessa grundstenar kommer ifrån vet jag inte.
3. Jag vet inte var universum kommit ifrån. En artikel jag läste en gång har jag tagit fasta på som förklarar Big Bang som en spricka i en glaciär, där våra dimensioner läkte igenom från ett oobserverbart större, riktigt universum med frakturer. Det låter vackert men är inte nödvändigtvis sant eller en förklaring. Jag tror inte på att göra argument from ignorance för att förklara något man inte känner till, så just nu känns frågan bara obesvarad.
Citat:
På den andra frågan tycker jag inte att du svarar på frågan, du berörde inte alls det Andrew Newberg sade om "tro" och "trosuppfattningar". Du sade aldrig om du håller med honom eller inte.
Jag tycker att jag besvarat det.
Mycket riktigt är hjärnan en maskin som bygger förutsägande modeller och extrapolerar svar från okomplett information. Detta tycker jag räcker som grund för att skapa religiösa föreställningar.
Däremot är det som jag säger viktigt att skilja på tro som i antagande och tro som i religiös tro, eller faith. Det verkar inte Newberg göra.