I en intervju med
Resumè i januari talar GW om att "mordgåtan är på väg att lösas".
- Vi vet vem det är, nu handlar allt om att leta fram bevis. Det kan vara svårt när det gått så länge. Men han kommer snart att bli kontaktad av polisen. Mer kan jag förstås inte kommentera i detalj, säger Leif GW Persson.
Syftar GW här på den nu anhållna?
Det kan ju inte vara någon slump att GW går ut och säger att ett 17 år gammalt mord är "på väg att lösas", "vi vet vem det är" och "han kommer snart bli kontaktad av polisen", för att sedan nästan ett år senare se att en person anhålls. GW visste vad han pratade om.
Samtidigt har GW sagt att:
"Han lever ett kriminellt liv och kommer inte att erkänna det här vid en konfrontation", om den han trodde var mördaren.
---
Att GW i Veckans brott om fallet nämner kriterier för mördaren (när han sa att GM var i 25-årsåldern, missbrukare etc.) kan ju vara generella kriterier som statistiskt sett brukar stämma i liknande fall - om en cold case-grupp har en pågående utredning skulle ingen tjäna på att GW skulle sladdra omkring med "vad han vet". Att han visste att de generella kriterier han pratade om inte stämde i just detta fallet. Det kan jag köpa.
Men citatet ovan där GW pratar om mördaren som en som "lever ett kriminellt liv"?
Några konstateranden går att göra kring ovanstående uttalanden:
Antingen rör det sig om två GM, eller lade GW ut ett villospår. Något av detta måste det vara?
Ska bli rysligt intressant att läsa FU när den kommer (om den kommer...).