Citat:
Ursprungligen postat av
kamelskiva92
Jag tycker inte wikipedia är bästa källan.
Nej, men i det här fallet är det helt okontroversiellt. Kolla källhänvisningarna om du inte litar på vad som skrivs. Det råder ingen som helst tvekan om saken, det är bara du som inte hade koll.
Citat:
Men visst du har gett mig uppfattning lite mer gällande månens ljus.
Nej, jag har bevisat att du tokfel och nu är det dags för dig att erkänna det.
Citat:
Men sedan finns det tusentals andra fakta som står i koranen. Så välskrivna, steg för steg som dom är och helt fel fria har inte skrivits innan.
Nämn en enda. En enda.
Citat:
Om du försöker säga att koranen har kopierat allt från grekerna t.ex Hippocrates osv.
Varför står då inte fel också med?
Hur skulle profeten(frid vara med honom) veta vad som var rätt ifrån grekerna och vad som var fel ifrån dom? Han var inte precis någon vetenskapsman ifrån framtiden som kunde veta vad som var rätt eller fel.
Du menar att koranen inte innehåller några fel? För det första är det (för alla som inte är indoktrinerade) uppenbarligen inte sant och för det andra så räcker det inte med att påstå det. Du måste visa det. När ska du göra det?
Citat:
Grekerna trodde kanske som du säger angående månens ljus,
Det finns inget "kanske". Det VAR så. Erkänn istället för att fåna dig.
Citat:
men dom trodde även att solen var i centrum av universum. Om profeten (frid vara med honom) kopierade dom varför kopierade han då inte detta? Varför visste han att det var fel och inte rätt?
Och vad säger koranen om detta, menar du?
Citat:
Koranen har felfri vetenskap till skillnad från grekerna osv.
Och när ska du bevisa det?
Citat:
Varför har varken du eller forskare hittat ett ända fel i vetenskapen som nämns i koranen.
Det räcker inte med att du påstår det. Du måste bevisa det.
Men jag kan svara på frågan oavsett: Koranen är skriven extremt luddigt och dess anhängare skulle aldrig i helvetet erkänna ett fel hur uppenbart det än var, istället gör de en ny tolkning och säger "det här är vad gud sade hela tiden!!!"
Citat:
Okej tro som du vill.
Fram med forskningen då. Jag väntar.
Citat:
För att människan är dömd till sin fria vilja.
1. Finns det fri vilja i himlen?
2. Hur vet du att det finns fri vilja över huvud taget?
3. Kan inte gud förutse våra handlingar menar du?
Citat:
Vi är inga labbråttor om du tror det.Livet är inte något saft kalas som bara du och vissa människor är inbjudna till som många verkar tro. Om inte saker på jorden är gratis och enkelt att få, varför skulle ett paradis vara det. Vi vet ingenting, vi tror bara det. Vi människor har alltid trott att vi vet så mycket. Trodde vi inte för hundra år sedan att vi visste allt och var så smarta? Hånades inte folk redan då för det dom trodde på som inte var bevisat? T.ex om jorden var rund osv. Vi människor är precis som vi var för 1400 år sedan vi behöver vatten och föda och tak över huvudet. Vi består av samma organ och massa som för 1400 år sedan.
Babbel.
Citat:
Jag kan leva med att jag har fel, om allt tar slut när jag dör lider jag ändå inte av saker jag förhindrat mig själv ifrån att göra eller hur?
Om du har fel kan du inte leva med det däremot, om du ska straffas för allt fel du har gjort är det värre tro mig.
1. Pascals Wager år 2013? Verkligen? Trodde du att du var fyndig nu?
2. Vilka ska straffas och vad består straffet i?