Citat:
Ursprungligen postat av
yoloyodo
Ja, era konton. Ett antagande som görs eftersom du bölar, så därför antar jag att du har ett konto och har donerat. Annars ber jag om ursäkt för mina grundlösa antaganden.
Hur som haver, så har de (se ovan) stängt av AP:s konto. Grund: De har stridit mot deras föreskrifter. Regler som de själva har komponerat och får väl någonstans ses som branschpraxis. De har deras jurister som har utformat reglerna. Sedan om det anses som mera radikalt än vad Nordea, SEB etc. har för föreskrifter, är något PayPal själva får stå för. Att vara orolig för just PayPal ska frysa ens konto om man gör helt vanliga överföringar (dvs. köper/säljer varor, spel etc.) ska inte vara några konstigheter.
Bölar? Nej, jag undrade om det stämmer att de konfiskerat donatorernas pengar från Avpixlat. Om det är så så tycker iaf jag att det är riktigt illa och det gör att jag inte litar på dem som bankinstitut. En bank ska nämligen inte utan förvarning stjäla pengar från sina kunder. De kan anse att en kund bryter mot reglerna och avsluta kontot, men då naturligtvis betala ut de innestående medlen.
Som svar på ditt antagande:
Citat:
Ursprungligen postat av
obama-bin-laden
Jag brukar uppriktigt talat inte läsa Avpixlat, men
Citat:
Ursprungligen postat av
obama-bin-laden
Jag tror du missar lite poängen i debatten. Det är inte riktigt så svartvitt att man antingen gillar Aftonbladet eller gillar Avpixlat. Jag undviker helst dem båda, men jag tycker fortfarande att Aftonbladets agerande är oförsvarligt.
Sedan fanns det även ett inlägg av mig tidigare i tråden där jag skrev att jag ansåg att Avpixlat är en skitsida, men det inlägget tycks lite mystiskt ha blivit bortmodererat.
Så nej, jag har aldrig och kommer heller aldrig donera så mycket som en krona till Avpixlat.