2013-09-16, 18:50
  #5425
Medlem
thestalkerdudes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Plasticsmiles
Förstår dig, lite så jag tänkte kring det hela med. Att gå i diagnostankar verkar vara extremt vanligt bland ungdomar.Man vill bli sedd , få uppmärksamheten.
Egentligen tänker man inte på att man ska vara GLAD för att man inte lider av någon diagnos.

Vilket är banalt, Gå runt i diagnostankar för att bli sedd och få uppmärksamhet som du säger, Varför inte vara nöjd över det man är liksom? Skit samma om man har en diagnos eller ej man är ju bara en människa i slutändan!

Citat:
Ja, då går du ju på en sorts medicin.Men hur känner du, är det nödvändigt? Är du i behov av medicin, rättare sagt - hade du klarat dig utan medicin?

Brukar cannabis mot min ångest och mina sömnproblem så jag kan få sova 5 timmar om natten i stället för 3 dom dagar jag måste upp tidigt och jobba. Så jo, är i behov av det.

Tror inte jag hade klarat av utan att röka på för att lindra ''smärtan'' utan att gå över till andra självskadebeteende. Innan jag ens började röka på så det vanligaste sättet för mig då för att lindra ångesten och det så skadade man sig själv helt enkelt, Tex som att slå sig själv eller banka huvudet rakt in i en vägg.

Inte för att cannabis är rena mirakeldrogen och den har sina nackdelar men hellre att jag blir lite glömsk och får trubbel med lagen än att jag slår sönder mig själv helt och hållet!
__________________
Senast redigerad av thestalkerdude 2013-09-16 kl. 18:57.
Citera
2013-09-16, 18:57
  #5426
Medlem
thestalkerdudes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Energi
Är inte i tonåren längre. Inte längre en osäker person som försöker hitta sin plats. Vilket jag antar det du ville förmedla. Vet vem jag är och är nöjd med det. Aldrig träffat en wannabe men du har nog förmodligen rätt i det du skriver. Unga som försöker hitta gemenskap någonstans, då kan man göra det mesta.

Då var det sagt, då kan jag gå vidare till nästa ämne, varför man mår dåligt. Det kan bero på många saker. Den sociala biten tex, alltid gå runt och vara "rädd" för folk och bli sedd som konstig. Det tär mycket på en. Vi brukar vara intellektuella av oss också, men oftast inte komma så långt i livet. Kan ta mig själv som ett exempel, arbetslös och sjukskriven. Vet att jag har hjärna för att kunna klara vilket jobb som helst i stort sätt (ja nästan, så smart är jag inte). Men klarar inte ens det vanligaste knegarjobbet för det är för mycket sociala påfrestningar. Har arbetat inom industri. Där jobbar vad jag kan säga mestadels ointelligenta knegarfolk. Simpla machosnubbar helt enkelt, som tar sitt jobb på för stort allvar. När man är i den gruppen så vet man mycket väl att man är smartare än dom flesta. Men det är inte så folket ser på en, enligt dom så är man den som är osmart och dum i huvudet.

Man kan säga att man lever i en värd som inte är anpassad för en. Då är det lätt att bli deppig. Ser sig själv som bättre än andra men innerst inne så vet man att det är en själv som är sämre.


Och som inlägget innan så ursäktar jag om det är konstigt skrivet. Full som sagt.

EDIT:
Bryr mig inte om folk för fem öre. Dom enda jag bryr mig om är mina närmaste vänner. Men tänker för mycket om vad folk tycker om mig. Nog därför jag har sådan social fobi. Kanske inte alla aspies som har dessa problem, jag vet inte. Men någon som är diagnostiserad får gärna kommentera. Kul att veta om jag är helt ute och cyklar eller om jag har lite rätt.

Citat:
Ursprungligen postat av Energi
Kallprat är någonting jag avskyr. Men du har rätt, hade man vart så "handikappad" så man inte förstår vad som händer så hade det förmodligen vart lättare. Som du sa innan så är downies jävligt glada av sig. Grovt handikappade men dom lever i sin egna lilla värld utan att bry sig. Är man aspie så lever man också i sin egna värld kan man säga. Men man förstår vad som händer runt omkring en. Kanske mer än vanligt folk gör tom. Skulle däremot inte bytt plats, gillar att jag är som jag är. Världen är inte anpassad för mig bara, så jag ser på det.

Förresten, just nu är jag så full så jag knappt kan gå utan att ramla. Ändå så kan jag skriva hyfsat ok. Hur många "normala" folk kan det egentligen.

Citat:
Ursprungligen postat av DexterWarden
Exakt.


Diagnoser delas ut som godis. Jag har inte funnit anledningen än. Jag har läst att de som kommer fram med diagnoserna (de som skriver DSM och förnyar den då och då; nyligen till DSM-V som tog bort AS och lagt det i "Högfunktionerande Autism") får betalt av läkemedelsföretagen. Det är inte omöjligt. I USA specifikt är läkarna antagligen mindre restriktiva än svenska läkare då det sker privat där borta och skattepengar står för vården här. Det är ungefär lika intelligent för en privatläkare att skicka iväg dig som det är för din lokala godisaffär att vara otrevlig mot dig.

I Sverige följer vi USA:s fotspår, men diagnoser här delas antagligen ut som godis p.g.a. klimatet i vårt samhälle. Vi är landet som har ett systembolag för att vuxna människor inte anses klara av att hantera sin egen alkoholkonsumtion - hemma. På billiga barer får du ändå betala minst tre gånger priset på ölen jämfört med Systembolaget och där är det ändå jävligt dyrt med tanke på momsen, som nu kommer höjas i höst.


Nja, min tes är att det går tillbaka till grottmänniskan. Du kan inte utrota 200,000 år av evolutionspsykologi. Det är viktigt för kvinnan att hon behöver mannen mer än han behöver henne. Mannen måste vara en alfahane för att behöva henne mindre än hon behöver honom då alfahanar har fler kvinnor att välja på. Det är därför han har råd att behandla henne nonchalant. Jag pratar inte om kvinnomisshandel eller ens psykisk misshandel.

Du är säkert medveten om att kvinnor kan vara mycket mer selektiva i sina val av sexuella partners. Män kan inte det. Endast alfahanar kan vara selektiva. Det triggar, antagligen, en biologisk faktor hos kvinnor som gör honom mer attraktiv än andra män just för att han kan vara selektiv och har självförtroendet, nonchalansen och badboy-attityden som följer.


Det påbörjades väl med min privata miljö och hålls på plats p.g.a. omvärlden. Skulle du vilja föda en dotter till ett land där var fjärde kvinna under sin livstid kommer utsättas för ett sexrelaterat brott? Samma land som höjer skatten på öl med termen "det är bättre att arbeta än att supa". Samma land som övergivit sina demokratiska principer, tolererar politiskt motiverat våld från vänstern mot (SD) och med en massmedia som förvrider fakta så att du tänker korrekt, som den masskonsumtionsslav du nu är. Du måste förstå att jag ser världen ur ett principbaserat, logiskt perspektiv. Sverige saknar principer och folket tänker inte längre logiskt, som e.g. att hålla koll på vad fan som händer i EU. Det finns ytterst få människor där ute som likt mig sätter sina principer framför sina känslor. Det inger inte direkt ett hopp om att vår demokrati, som är förhållandevis ny med tanke på att vi levt i civilisationer de senaste tiotusen åren, kommer vara. (Inte för att jag på fullt allvar tror på att vi lever i en demokrati nu, men det finns möjligheter för folken att kräva det - vilket de inte göra.)

Ja, lite deprimerad måste man ta mig fan bli om man inte är för dum för att inse hur absurt vårt samhälle har blivit. Min AS-diagnos, eller vad man ska säga, har kanske bäring till hur hårt jag tar allt det här. AS-människor tenderar att ha svårt att filtrera sinnesintryck, så som ljus och ljud. Jag har svårt att filtrera varje våldtäktsfall, oprovocerad misshandel; varje idiotisk lag som förs fram och varje människa med makt i EU som inte är valda av folket. Dessa är saker jag inte kan filtrera bort; om depression är en kvarvarande känsla om hopplöshet så är det min reflektion om samhället och dess framtid: det känns hopplöst.

Citat:
Ursprungligen postat av DexterWarden
Jag tror att vi alla är bondar på ett schackbräde där det står "evolution" och därmed får ditt luktsinne leda dig till rätt partner.


Jag håller med dig. Det är inte lätt för någon av oss att hitta sin identitet i ett samhälle som inte bara vill ta bort könsnormen utan eliminera den i samband med total förändring. Det är konsekvenserna av indoktrinering, e.g. "du är inte svensk - du är människa"; "du är inte en man/kvinna - du är människa"; "du har ingenting med dina förfäder att göra - du är en människa".

Hur ska man finna sin identitet i annat än diagnoser när samhället inte hjälper dig?


Jag gillar dryga människor till viss del. De tillhör minoriteten, kör inte ett socialt spel bakom gallerierna och det är också vad som gör dem intressanta. Jag vet själv en brud som började vissa intresse när jag kallade henne slyna. Hon är dock sadomasochist, vill jag påstå, och kan kanske inte stå för resten av kvinnorna i vårt samhälle, men det bör understrykas att hon också reagerade på att jag inte försökte vara snäll mot henne. Det bör evolutionärt vara något som de flesta tjejer går igång på - vilket vi, genom att studera kvinnor överlag, har empiriskt bevis på. "Den snälla killen får aldrig ligga" är ett talesätt av en anledning. Jag tror faktiskt att de flesta med AS (många har feldiagnostiserats) skulle få ligga rätt mycket om det inte vore för att vi har väldigt lågt intresse för att interagera med andra människor. De flesta människor är trots allt inte speciellt intressanta ur ett AS-perspektiv; det vill säga, ett perspektiv där logik kommer i första hand och känslor inte kommer i någon hand.


Det finns ingen specifik medicinering för AS. Jag själv har väldigt stark medicin mot generaliserat ångestsyndrom och klinisk depression. Jag är dock relativt övertygad om att det är miljöfaktorer som står bakom detta behov.

Håller med i allt ni säger speciellt dom som jag hart fetstilad.

Speciellt: ''Man kan säga att man lever i en värd som inte är anpassad för en. Då är det lätt att bli deppig. Ser sig själv som bättre än andra men innerst inne så vet man att det är en själv som är sämre'' stämmer fan till 100%! har känt länge att jag är som en alliens på en främmande planet där jag inte fattar ett skit hur allting funkar.

Ibland undrar man hur ens liv hade sett ut om man inte var totalt körd i huvudet och bara var lika blåst och naiv som ''normala'' människor.
Citera
2013-09-16, 20:37
  #5427
Medlem
koffskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thestalkerdude
Håller med i allt ni säger speciellt dom som jag hart fetstilad.

Speciellt: ''Man kan säga att man lever i en värd som inte är anpassad för en. Då är det lätt att bli deppig. Ser sig själv som bättre än andra men innerst inne så vet man att det är en själv som är sämre'' stämmer fan till 100%! har känt länge att jag är som en alliens på en främmande planet där jag inte fattar ett skit hur allting funkar.

Ibland undrar man hur ens liv hade sett ut om man inte var totalt körd i huvudet och bara var lika blåst och naiv som ''normala'' människor.

Jag har den senaste tiden haft tur i och med att jag träffat en hel del bra folk. Jag har till och med träffat en tjej som än så länge verkar helt ok och hon visar något sorts intresse för mig, tror jag. Annars så håller jag verkligen med om det ni skrivit.

Folk borde stanna upp och tänka. det är ett väldigt tjöt om att komma i kontakt med sitt djupare känsloliv och sådant. Att istället lägga tid på att komma i kontakt med sitt förnuft hade varit mycket bättre. Då hade det inte varit lika svårt att se om en känsla är vettig eller inte. Mer eller mindre alla känslor som har någon betydelse för hur jag mår bedömer jag ur en rationell synvinkel. Det fungerar rätt så bra, i många fall är logik>känslor för att se den bästa lösningen till problem, trots att de har med socialt samspel att göra. det gäller bara att fgurera ut reglerna.

Det snackades om medicin, ja äter antileptikum, lamotrigin, det fungerar även som stämningsstabiliserande. Detta gör jag för att jag även hhar bipolär sjukdom. Om jag inte intar dessa tabletter blir jag ganska fort instabil ifall att något i min omgivning stressar mig. det behöver nödvändigtvid inte vara "negativ" stress, jag blir helknäpp om jag får känslor för någon.Blir nära på manisk.

skriver med on-screen keyboard så jag orkar inte få det särskilt snyggt
ett tips: spill inte vatten över mekaniska tangentbord
Citera
2013-09-16, 20:51
  #5428
Medlem
koffskis avatar
Det är en ganska så drastisk skillnad mellan den generelle naturvetaren på universitetet och de som inte är det. Det är vädigt många som har en del drag av aspergers, detta leder till att det är så myckett enklare att vara sig själv och ta lite plats utan att folk tycker att man är jättekonstigt. De som är mer extroverta är i alla fall inte dumma så de fungerar rätt bra att umgås med de med, de har bättre social kompetens än den extroverte som inte är särskilt smart. Många lyssnar bättre.
detta har lett till att ja för första gången känner och ser att jag faktiskt har en plats i "gruppen".

skriver fortfarande med on-screen-tangentbord.
Citera
2013-09-17, 18:13
  #5429
Medlem
thestalkerdudes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av koffski
Jag har den senaste tiden haft tur i och med att jag träffat en hel del bra folk. Jag har till och med träffat en tjej som än så länge verkar helt ok och hon visar något sorts intresse för mig, tror jag. Annars så håller jag verkligen med om det ni skrivit.

Kul att det går bra för dig, Speciellt att en tös visar intresse för dig! Jag själv har inga problem på vän fronten men på kvinnofronten ligger det stilla fortfarande vilket jag börja lessna på men nog kommer det en dag. Nog för man börjar tappa hoppet lite men va fan, Att gnälla hjälper ju inte en precis!

Citat:
Folk borde stanna upp och tänka. det är ett väldigt tjöt om att komma i kontakt med sitt djupare känsloliv och sådant. Att istället lägga tid på att komma i kontakt med sitt förnuft hade varit mycket bättre. Då hade det inte varit lika svårt att se om en känsla är vettig eller inte. Mer eller mindre alla känslor som har någon betydelse för hur jag mår bedömer jag ur en rationell synvinkel. Det fungerar rätt så bra, i många fall är logik>känslor för att se den bästa lösningen till problem, trots att de har med socialt samspel att göra. det gäller bara att fgurera ut reglerna.

Har inget att tillägga än att jag håller med i det du skriver!
Citera
2013-09-17, 20:30
  #5430
Medlem
koffskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thestalkerdude
Kul att det går bra för dig, Speciellt att en tös visar intresse för dig! Jag själv har inga problem på vän fronten men på kvinnofronten ligger det stilla fortfarande vilket jag börja lessna på men nog kommer det en dag. Nog för man börjar tappa hoppet lite men va fan, Att gnälla hjälper ju inte en precis!
....
Har inget att tillägga än att jag håller med i det du skriver!

Jag har väldigt lätt för att bli vän med tjejer, jag är expert på att friendzona mig själv fort. I och för sig har inte det varit något större problem då jag sällan känner något attraktion som går djupare än rent utseendemässigt, och det bryr jag mig inte så mycket om. Fast en bonus är ju att denna tjejen är riktigt snygg. Ska bara försöka tänka som jag inte har något att förlora.

Hade tappat hoppet för ett tag sedan, men jag började med medicin någon månad innan nyår samtidigt som det blev lite bättre hemförhållanden, sådan sjuk skillnad efter det. Andra bemöter mig bättre och jag dem. Det känns lite som om jag lyckats låsa upp något i skallen. Jag är ganska tacksam för detta och jag skulle faktiskt bli något glad om det skulle bli bättre för er andra som har problem, inte för att jag tycker synd om er på det där negativa sättet. Tycker inte synd om oss alls egentligen. Shit happens.
Citera
2013-09-18, 20:33
  #5431
Avslutad
Hur vanligt är det med drogproblem hos er andra aspergare? Försöker man diskutera det på aspergerforum blir man bara påhoppad av massa moraltanter..
Citera
2013-09-18, 21:16
  #5432
Medlem
koffskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oboyglas
Hur vanligt är det med drogproblem hos er andra aspergare? Försöker man diskutera det på aspergerforum blir man bara påhoppad av massa moraltanter..

I denna tråden är det flertalet av oss som håller använder vissa droger. Jag brukar inte något annat än alkohol just nu men jag har testat RC-droger, då är det hallucinogener. Sedan så har jag testat cannabis men det är inte något jag brukar regelbundet. Jag dricker ganska mycket just för tillfället. Inte på dagtid men när jag är med folk, heja studentlivet!

Har planerat att testa LSD, DMT, meskalin och lite annat när jag kan.

Edit: Problem med droger vet jag inte hur vanligt det är
__________________
Senast redigerad av koffski 2013-09-18 kl. 21:32.
Citera
2013-09-18, 22:14
  #5433
Medlem
Rakiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oboyglas
Hur vanligt är det med drogproblem hos er andra aspergare? Försöker man diskutera det på aspergerforum blir man bara påhoppad av massa moraltanter..

Jag har tidigare varit beroende av bensodiazepiner och drack väldigt mycket alkohol i samband med den perioden, min sturm und drang-period. Nuförtiden blir det alkohol i små mängder, lite benso ibland och en å annan Stilnoct följer med av bara farten.
Citera
2013-09-19, 01:07
  #5434
Medlem
hashish-boys avatar
har ni svårt att avgöra vilken smiley som passar in bäst i era inlägg?
Citera
2013-09-19, 01:13
  #5435
Medlem
Energis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oboyglas
Hur vanligt är det med drogproblem hos er andra aspergare? Försöker man diskutera det på aspergerforum blir man bara påhoppad av massa moraltanter..

Det är olika.

Själv så har jag testat det mesta. I början var det mycket hallucinogener som gällde. Är väl det som är mina favoritdroger, men har fått lägga dom på hyllan eftersom mitt psyke inte är lika stabilt längre. Rökte även gräs dagligen under en lång period, fick lägga ner det också för det tog för mycket på plånboken.

Nuförtiden så festknarkar jag mest. Mestadels alkohol och/eller centralstimulanter. Har alltid något slags rus på helgen. Kanske en spliff ibland om någon bjuder. Eller om någon bjuder så tackar man väl ja till det mesta.

Ser mig som en halvrutinerad hobbyknarkare. Älskar att rusa men har bara missbrukat en drog, cannabis, vilket var enkelt att dra ner till en sansad nivå igen. Förutom det så har jag klarat mig från missbruk. Den senaste tiden har jag iofs fått smak för alkohol. Full i några dagar i sträck, dricka själv hemma, få sug när man är nykter osv. Kanske början till ett nytt missbruk, jag vet inte, för tidigt att se.

Som tur är så har jag aldrig tyckt om benzo eller opiater. Eller jo gillar ju ruset men det är förjävla tråkiga droger.
__________________
Senast redigerad av Energi 2013-09-19 kl. 01:15.
Citera
2013-09-19, 15:53
  #5436
Medlem
koffskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Energi
Det är olika.

Själv så har jag testat det mesta. I början var det mycket hallucinogener som gällde. Är väl det som är mina favoritdroger, men har fått lägga dom på hyllan eftersom mitt psyke inte är lika stabilt längre. Rökte även gräs dagligen under en lång period, fick lägga ner det också för det tog för mycket på plånboken.

Nuförtiden så festknarkar jag mest. Mestadels alkohol och/eller centralstimulanter. Har alltid något slags rus på helgen. Kanske en spliff ibland om någon bjuder. Eller om någon bjuder så tackar man väl ja till det mesta.

Ser mig som en halvrutinerad hobbyknarkare. Älskar att rusa men har bara missbrukat en drog, cannabis, vilket var enkelt att dra ner till en sansad nivå igen. Förutom det så har jag klarat mig från missbruk. Den senaste tiden har jag iofs fått smak för alkohol. Full i några dagar i sträck, dricka själv hemma, få sug när man är nykter osv. Kanske början till ett nytt missbruk, jag vet inte, för tidigt att se.

Som tur är så har jag aldrig tyckt om benzo eller opiater. Eller jo gillar ju ruset men det är förjävla tråkiga droger.

Är det bara jag eller känns det som att "vi" är ganska bra på att inte missbruka?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in