Citat:
Ursprungligen postat av
Bandolier
Undrar om man kommer att få se olika cutscenes beroende på vilken karaktär man tillfälligt råkar vara? Jag är lite av en fan av Rockstars cutscenes och skulle bli frustrerad om jag missade en massa.
Men kanske är spelstoryn upplagd så att vad man än gör så får man ta del av samma cutscenes?
Jag har förstått det som såhär:
Alla karaktärer har egna storys att följa, egna uppdrag och egna cutscenes förutom i uppdrag där man måste spela som alla tre (eller bara två)
I de gemensamma uppdragen så är alla cutscenens densamma oberoende på vem man spelar som, bara gameplayet blir annorlunda beroende på vem du spelar som.
Alla tre karaktärer har även helt unika sidouppdrag som inte kan spelas av de andra karaktärerna med undantag från tex saker som väskryckare som alla tre karaktärer kan stöta på närsomhelst.
Har till och med för mig att jag läste i en intervju att hela storyn är upplagd på det här sättet just för att man som spelare inte ska missa någonting bara för att man väljer att spela som en annan karaktär, dock finns det ett rykte som säger att slutet av storyn påverkas av ens val.
Citat:
Ursprungligen postat av
Rati
Synd att spelet släpps på en tisdag.

Måste ju vänta tills på fredag kväll innan man kan börja spela på riktigt allvar. Kan tyvärr inte ta ut semesterdagar den veckan heller.
Haha, tänkte likadant förra veckan, har ju bara tid att spela typ en timme efter jobbet på vardagarna