Citat:
Ursprungligen postat av
SilentVictory
Antar att du menar Flashback International Inc?
Flashback International Inc är inte Flashback forum, och servrarna som tillhandahåller forumet står inte i Amerikatt.
Men ja, det övervakas nog mer än man tror.
Men å andra sidan, det enda som visas är ju bara en ip-address som avsändare här på forumet.
Det är ju endast ISPn som vet att du tillhör xxx.xxx.xxx.xxx.
Och förhoppningsvis är ISPerna i Sverige någorlunda klara i skallen och inte ger sin information till NSA utan vidare.
En fråga till moderator, kan man deleta gamla inlägg på flashback? Som du vet har vissa tankar skrivits under vissa specifika omständigheter, antingen har man varit upprörd, full, eller allmänt arg på något annat, velat provocera, fråga dumma frågor, eller velat lära mig mer genom en het diskussion. Alla dessa kommentarer reflekterar inte mig idag och kanske inte ens då eftersom det har varit lätt att missuppfatta att det jag skrev också var det jag innerligen trodde eller var en del av min karaktär, jag har blivit en bättre människa och har lärt mig av mina misstag och lovar jag skall tänka till ordentligt nästa gång jag skriver och sluta skriva saker som kan uppfattas som provokativt, för jag vill ju bara vara en bra medmänniska egentligen.
Jag lyfter upp detta eftersom jag vill inte att mitt gamla jag skall förhindra mitt nya jag, jag har nya tankar och är mer vis och vill fortsätta framåt men är rädd för att jag förevigt skall vara förknippande med oupplysta tankar i min ungdom, och utan att kunna göra avbön på dessa och få förlåtelse.
Om jag då hade vetat det jag vet nu, hade jag nog undvikigt tagit den där diskussionen, eller sagt det där dumma, och borde förstått bättre att hålla tyst och försökt mer gå med vad majoriteten tycker. Då massans trygghet, skyddar mig. Det var dumt att jag inte lärde mig detta tidigare, eller blivit åthutad tidigare för att veta bättre, förlåt mig.
Flashback moderator, kan du snälla deleta alla mina inlägg, jag vill börja om, få en chans att vara en bättre människa. Just nu är jag stämplad för livet för gamla synders skull. Hur skall jag kunna be om förlåtelse och få förståelse för det? Vem skall jag vända mig till och be om förlåtelse? Snälla radera alla mina inlägg.