Citat:
Ursprungligen postat av
matematiker
Jag vet inte om det är bara jag som tycker att den här tråden går trögt fram? Vi har en mtGM som sitter anhållen och det enda som vi vet om honom är att han är militär -och vapenfixerad. Resten är bara spekulationer. Det verkar att bodensare vill inte komma fram och berätta sanningen om KJ och hans omgivning. Kanske för att det är ett ganska litet samhälle, där många känner varandra på något sätt och tänker varför ska man skaffa sig fiende när det gäller en thai hora? Och om någon vågar och vill berätta fakta här i fb, då, hoppar en annan mellan och skriver om moral och att du har tystnadsplikt!
Jag är lite rädd att GM skall komma undan som *ats *lm gjorde.
Glöm inte att KJ är den sista man vet med säkerhet som träffade/såg VB vid liv, det är inte direkt något man kan förbise. Klart man måste sätta denna person under lupp då.
Sen att han är militär -och vapenfixerad gör ju honom bara mer intressant för utredningen.
Personligen tror jag inte att Bodensarna är mindre benägna än än någon annan, att hjälpa utredningen så gott det går. Jag tror helt enkelt bara inte att det är särskilt många som har någon större inblick i KJ's liv och dennes umgängeskrets då denne/dessa verkar vara något av en outsider/s.