Citat:
Ursprungligen postat av
El Capitano
Betänk också att dessa siffror för t.ex. Socialbidrag är utslaget på hela gruppen invandrare (samt återvändande svenskar?). Det reella socialbidraget för problematiska grupper är således med all sannolikhet avsevärt högre.
Ja, och dessutom föreligger ett annat problem: hur är det med de kostnader som inte kan hänföras till individer och hushåll? Exempelvis kommer ju kostnader för upplopp, skadegörelse och ökad kriminalitet inte att tas med i beräkningen om jag förstått det hela rätt.
Och hur värderar man en allmän känsla av otrygghet bland äldre och kvinnor? Det där med kostnader är svårt och ger stora möjligheter att komma fram till en politiskt önskvärd slutsats, då den "kreative" forskaren självklart är mån om framtida forskningsanslag. Den här typen av samhällsforskning är genompolitiserad och måste därför betraktas med största skepsis.