Citat:
Ursprungligen postat av MoLoK
Återförening med de biologiska föräldrarna är det som gäller fortfarande. Även om det blev som några av oss misstänkte - tut som blir put för Haddiles biologiska föräldrar...
"Det tvååriga tillståndet ska kunna möjliggöra en återförening under trygga förhållanden mellan Haddile och hennes biologiska mamma och pappa, skriver Migrationsverket i ett pressmeddelande.
- Syftet och målet är att få till stånd en återförening mellan Haddile och hennes biologiska föräldrar, säger Migrationsverkets rättschef Fredrik Beijer.
Det tvååriga uppehållstillståndet har beviljats på grund av synnerligen ömmande omständigheter.
- Nu har vi köpt oss lite tid i alla fall. Köpt oss lite utrymme att kunna göra saker och på ett bra sätt. Jag hoppas att Migrationsverket ser det som en chans att göra saker och ting på ett bra sätt. Eller om det inte går, att Haddile ska få ett permanent uppehållstillstånd i slutändan, säger Malen Liewehr."
Tveksamt om ett process som dras ut på 2-4 år är bra för barnet egentligen. Måste ju bli helt förvirrat.
Jamen visst! Advokaten lindar inte in orden lika noga som Madame Liewehr som i Skånskan idag säger att
"Det var detta jag hade räknat med rent krasst, men hon kunde ha fått permanent uppehållstillstånd" Han tror inte på en återförening mellan Haddile och hennes biologiska föräldrar.
"— Den möjligheten finns inte, enligt min uppfattning. Det har gått för lång tid och hon har aldrig träffat dem, säger Lindberg.
Då återstår att söka förlängt uppehållstillstånd efter två år eller permanent uppehållstillstånd, säger han."
Det är tamejfan vidrigt att de redan har bestämt sig för att det ska misslyckas och kommer med största sannoikhet göra allt för att uppfylla profetian och den makten sitter de också inne med med tanke på att Mamman inte direkt har övertaget i denna bisarra dragkampen.
Jag själv reser ofta till Algeriet och önskar att det var något jag kunde göra för att hjälpa Mamman. Vad tror ni, får hon någon hjälp till detta av svenska myndigheter? Tänker på ekonomisk hjälp till resor och uppehälle och sådant. Kan hoppa upp och sätta mig på att hon inte får det så får man se Liewers i rutan om ett par år igen med sin breda skånska deklarera att Mamman inte bryr sig ett skvatt då hon inte har tillbringat tillräckligt mycket tid eller nåt i den stilen.