Citat:
Ursprungligen postat av Rifter666
Det som slår en när man ser videorna på tuben är hur otroligt ilskna och ondskefulla vargarna verkar vara. Känns som attacken hela tiden hänger i luften. Hade aldrig gett mig in ensam med dom där bestarna.
De är inte ilskna och ondskefulla. Det är deras sätt att visa vem det är som bestämmer i flocken.
Citat:
Ursprungligen postat av herbsngarlic
Jag får ett annat intryck, tycker det verkar som att majoriteten här är väldigt överens om att det var sanslöst korkat att gå in till 8 rovdjur på egen hand utan något att försvara sig med. Verkar inte vara nytt för många.
Hon såg nog vargarna som sina söta vänner, ja. Hon hade en personlig relation till dem och tänkte säkert inte på vad de är lika mkt som vilka de är.
Vad tänkte du att hon skulle haft med sig in i hägnet? Basebollträ, gevär? När en varg eller hund går till attack går det så jäkla fort att du inte har en chans även om du har vapen med dig.
Om man känner sig så osäker på djuren att man måste ha med sig en massa vapen ska man inte gå in i hägnet till att börja med och man bör nog börja leta efter ett nytt jobb.
Vargskötarnas arbetssätt bygger ju på att de tillbringar så mycket tid med vargarna att de kan läsa av dem, hantera democh bli respekterade av vargarna.