Citat:
Ursprungligen postat av MBoudine
De fall du refererar till misstänker jag är relaterade till vargjakt då en trängd varg, eventuellt jagad från snöscoter, kan gå till angrepp. Men för svamp- och bärplockare är vargen ofarlig.
Arne Weises trovärdighet betvivlar jag - eller är Arne vargjägare ?
Nej, det var inte vargjakt. Det var vilda vargar med oskyggt beteende. Precis som vissa vargar i Sverige börjar uppvisa. Den första personen var en student som var ute på kvällspromenad, den andra en lärarinna som var ute och joggade på en byväg. Om du ska komma med påståenden om att ingen dödats av varg sedan 1860-talet kan det vara bra att göra en snabb googling först. Du kan vara helt säker på att andra kommer att göra det och ifrågasätta dig om du har fel.
Om du inte vet vem Arne Weise är blir jag lite orolig. Han var i alla fall programledare för "Ett med naturen" fram till 1996.