Tack för tipset! Blir att äta där när man är i närheten.
Jag själv kan rekommendera gatuköket som är mest känt för sitt mos, men även gör gudomliga hamburgare. Oves Gatukök heter stället och där bör man beställa en 150-grams värsting för bästa smakupplevelse!
Jag hittade något för några månader som kanske kan vara av intresse i denna tråden. Nämligen en blogg om just den perfekta hamburgaren, det är en kille som åker runt och testar olika hamburgare. Dock mest runt Göteborg verkar det som. bloggen
Det har öppnat ett ställe i Jönköping, i stadsdelen Liljeholmen, vid namn Munchies
En hamburgersylta mitt i ett bostadsområde.. Ser inte mycket ut för världen utifrån, men när man träder in i den minimala lokalen och får sin New Yorker med pommes.. HERRE.MIN.SKAPARE!!
De har egen ugn de själva tillverkar brödet i, de grillar köttet som de själva maler och trixar o fixar fram de mest överjävliga burgare det tänkas kan.
Alla som ätit där är helt lyriska. Det är fan i mig kaos på luncherna så mycket folk som där är.
Har någon här testat Munchies? Vad säger ni?
Citat:
Ursprungligen postat av Simp123
Va där härom dagen , och vågar påstå att de serverar Sveriges bästa burgare utan tvekan !
hahaha! Kan så låta men det är inte jag som har stället. Det är en lirare som hade en Turkisk restaurang i lokalen tidigare men som hade dåligt med besökare o sadlade om. Munchies är talk of the town just nu i Jkpg.