Citat:
Ursprungligen postat av NosaCastro
Inte i dagens procentarvärld. Här är det du som är fel ute. Gamla principer gäller inte längre.
Bikervärlden förändras hela tiden och att tro att utvecklingen är statisk, är naivt.
Inte ens när OMC och MMC etablerar med en jävla fart, kan ni se förändringen.
Faan grabbar...Ni sitter fast i en ideologi som tyvärr är förlegad. Vakna nu och se verkligheten.
Den gamla stammen kunde inte hejda HA och BMC när de etablerade, hur mycket man än ville.
Nu har HA och BMC blivit den gamla stammen och det återstår att se hur dessa agerar.
Men det känns på något sätt att jag talar för döva öron...

"Den gamla stamen", menar du gamla hederliga meck-klubbar? De försökte väl aldrig gå in i krig med HA och BMC, men visst var de emot den utvecklingen. De kände väl på sig att mc-klubb skulle bli detsamma som kriminell i folks ögon. Så vart det också.
Det som verkar beskrivas som "den nya stilen" verkar vara sweatshirt-maffior ( OG, CIS mfl) som tryckt upp västar. De tillhör ju inte mc-kretsar, jag menar de går ju inte på mc-tillställningar eller syns på hoj eller ens umgås med mc-klubbar. De bär endast väst med "MC" märke på. Det räcker inte.
Det är nog mycket ett svenskt fenomen med gäng som bär mc-västar utan att vara mc-klubb. Kolla bara på våra grannläder: Norge, Finland och Danmark.
Det är väl delvis därför man har crew/supportteam. För att en del inte har mc?
Motorcyklar är ingen bagatell. Kom igen nu! Likadant med klubbhus, det har ju för övrigt alla klubbar men på ett eller annat sätt, tom MMC och OMC. Kanske inte hus men i varje fall lokal. De saknas dock skyltar, det förstår jag inte. Förklara gärna det? Är det den nya stilen också? Förstår inte heller att de som har hoj inte bär västen när de kör. Övningskör de tills det ser ok ut och sen börjar de åka med väst? Eller hur fungerar det?