2014-02-01, 12:22
  #3265
Medlem
Rektangels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Akvileja
Är du säker på detta? Min uppfattning är att man som lärare prioriterar elevsammansättning framför resekostnader. Det är viktigare att trivas på jobbet och och känna att man kan bedriva en meningsfull undervisning, vilket ofta är lättare i ett “monokulturellt” område, som väl centrum får anses vara. Den som reser kommunalt vid halvåttatiden på morgonen, har ofta sällskap av lärare på väg till arbetet, vilket samtal med kollega eller i mobil avslöjar. Många av dessa relativt lågavlönade lärare har säkert tvingats låta ekonomin styra en övergång från bilkörande till den kommunala “boskapstransporten”.

Det finns en viss korrelation mellan elevsammansättning och resekostnader men nu verkar trenden vara att flytta skolorna så att personalrekryteringen underlättas. Undrar varför inte nån lägger nåt gymnasium i områden präglade av en befolkning från länder där få utövar vintersport eller är simkunniga?

Citat:
Jag önskar att de kunde förstå att jag är en människa och ingen robot. Ju längre bort från stadskärnan du kommer, desto mer får du. Det handlar om tusen till tretusen kronor mer, så varför ska jag stanna här?

http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2262386-skolkockar-bojkottar-daliga-loner

Troligen avser hon de mer välmående yttre stadsdelarna präglade av medelklass....innerstaden proletariseras och gentrifieras alltmer med tilltagande ekonomiska klyftor i takt med att gymnasieskolorna läggs ner i utanförskapsenklaverna belägna i betongförorterna

En stor del av kollektivtrafiken i till centrum består ju av elever från dessa utanförskapsområden och man undrar ju varför dessa elevtransporter ska prioriteras före annan i city. Vore det inte enklare att förlägga gymnasieskolorna där eleverna faktiskt bor om man vill minska beroendet av transporter...? Eleverna är ju fler än lärarna men då lär väl få söka sig ett lärarjobb i de etniskt präglade utanförskapenklaverna. Bussarna går i huvudsak på diesel. Något för MP att reflektera över kanske?

Vem vill bilpendla eller ve och fasa åka kollektivt till Angered och dessutom betala TS. Inte underligt att gymnasieskolorna präglade av mångkultur nu finns i Gullbergsvass (Kämpegatan och känt för instagramkravallerna) på Andra Långgatan eller på Ringön. Dessutom skapar ett behov av kollektivtrafik utan motsvarande skatteintäkter för staden och tar utrymme i trafiken för de som förvärvarbetar alternativt åker i tjänsten. Eleverna åker dessutom gratis och kommunen betalar.

Ebberöds bank
__________________
Senast redigerad av Rektangel 2014-02-01 kl. 13:20.
Citera
2014-02-01, 17:06
  #3266
Medlem
Rektangels avatar
Tydligen expanderar kollektivtrafiken i sån snabb takt att de tar in vilken personal som helst och jag undrar om detta osvenska beteende är representativt för bussförarna i Göteborg med omnejd?

En länk till tråden där detta behandlas.

(FB) Två bussar i krock - den ena smiter från platsen

Citat:
En ung person, som satt ombord på den krockade bussen, berättar följande för gp.se:

- När vi kommer fram till Ytterby vägskäl och stannar på hållplatsen, så får vi problem med främre dörren. Efter någon minut hör vi ett fordon tuta hur högt som helst. Det visar sig vara en buss bakom som vill stanna på hållplatsen som vi står på. Efter en kort stund kommer den föraren fram till vår chaufför och skriker att vi ska flytta på oss.


- Vår chaufför ber honom lugna ner sig och i stället hjälpa till. Då kastar den främmande busschauffören snö rakt in i bussen på vår förare! Sedan sticker han snabbt och sätter sig i sin buss. Sedan känner och hör vi en enorm smäll. Han har då kört rakt in i vår buss och sedan upp på refugen.


Passageraren fortsätter upprört:

- Vår buss blev totalt kvaddad där bak och vi ser att hans buss har en förstörd ruta. Det sista vi ser är att bussen kör iväg utan att kolla sina passagerare, om de är skadade eller ej och bara smiter. Detta är inte okej. Hur ska man våga åka kollektivt igen?

http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2259698-busschauffor-rammade-annan-buss

Lättkränkt med dålig impulskontroll, oförmögen att ta ansvar för sitt handlande...
Hmm... kaozblatte....!!???

Tidningen har helt rätt frågeställning. tro det eller ej men i min ungdom via min dåvarande arbetsgivare Volvo lyckades jag ta ett busskörkort men klart högre behörigheter än vad dagens linjeförare har och jag undrar hur denne filur klarat av bussteorin som är ganska omfattande med tanke på det dåliga omdömet i övrigt.
__________________
Senast redigerad av Rektangel 2014-02-01 kl. 17:31.
Citera
2014-02-06, 09:10
  #3267
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
Det pågår, och har gjort länge förövrigt; ett jävla gnäll om hur näringsverksamhet i göteborg påverkas negativt och hur TS sänker konsumenters konsumtionsutrymme.

Det skulle vara intressant hur experterna (som de tydligen vill utnämna sig till) ställer sig till denna guestimate i frågan

- Dygnstrafiken minskade under 2013 med i ca 73 000 fordon/dygn jmf med 2012
- Den genomsnittliga färdsträckan för boende i Göteborg med bil är 16km per resa. Siffran är högre för boende utanför Göteborg, och det faktum att bilburna invånare gör fler än 1 resa per dag skall tilläggas.
- Kostnaden för att köra bil är ca 45kr/mil (Kallasbyxmannens uppgift från tidigare i tråden)
-Vi skulle kunna räkna på ett helt år men vi nöjer oss med att titta på 20veckor och där jag antar ett resande på 5 dagar/vecka (vilket även detta är i underkant då siffran bygger på statistik över årets alla dagar)

Summerar man ihop detta blir det:
73 000 x 1,6 x 45 x 20 x 5dagar = 525,6 miljoner

Att betala 18kr i TS sades ta bort konsumtionsutrymmet och därmed skapa butiksdöd. Har experterna i tråden någon seriös kommentar till huruvida ovanstående summa istället bidrar till konsumtion.

Med seriöst kommentar menas något som inte innefattar ord som: Miljöparasit, kommunist, mångkultur, eller påvisande om att 1 blomsteraffär har gått i konkurs (som förövrigt inte hade visat svarta siffror på flera år)


http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2259467-fler-aker-kollektivt-efter-trangselskatt
http://www.trafikverket.se/PageFiles/96360/resvaneundersokning_vastsvenska_paketet.pdf


Det är enkelt att förklara skillnaden. En betydande del av bilkostnaden på 45 kr/mil går till det lokala näringslivet i Göteborgsregionen. Bilkostnaden är uppdelad på kapitalkostnad (dvs kostnaden för att köpa en bil), driftkostnad (bränsle och service) samt skatt.

Köper du tex en bil för 200.000 så kommer 40% av dessa pengar att hamna hos bilhandlaren, som sedan konsumerar för dessa pengar. Även en betydande del av service- och bensin-kostnaden hamnar regionalt då dessa är tjänster som utförs av lokala företag. När det gäller bränsle så går en väldigt liten del av pengarna till råvaror (olja). Den största delen är skatter och raffinering, något som utförs i Sverige och tom lokalt i Göteborgsregionen.

Västlänken däremot finansieras med lån. Räntan på lånen betalas av TS. Det betyder att de 18 kr helt och hållet försvinner från den lokala ekonomin och hamnar i någon bank:s fickor. Under byggtiden så kommer pengarna naturligtvis hamna regionalt, eftersom arbetet med västlänken utförs lokalt. Men när byggnationen är över så återstår bara räntebetalningarna.
Citera
2014-02-06, 12:09
  #3268
Medlem
Den senaste utvärderingen av TS har publicerats på Trafikverkets hemsida. Effekterna på handeln är nu påtagliga. Siffrorna avser Q2.

Citat:
•Göteborgs stad innanför avgiftszonen (område 1) har en utveckling i nivå med riket i dagligvaruhandeln. I sällanköpsvaruhandeln är utvecklingen minus 2 procent, vilket är sämre än rikets utveckling på plus 2 procent.
•Bäckebol har den sämsta utvecklingen av de undersökta områdena med en minskning på 3 procent för total detaljhandel. En del av minskningen beror sannolikt på att Ikea öppnade ett nytt varuhus i Uddevalla i början av maj 2013, vilket kan påverka Bäckebol som helhet.
•Göteborgs stad utanför avgiftszonen (område 2) och omkringliggande kommuner (område 4) har en utveckling i linje med riket eller endast något sämre.

http://www.trafikverket.se/PageFiles/96355/bildspel_hui_%20jan%202014_handel_trangselskatt_q2 _2013.pdf

Precis som förväntat så minskar sällanköpsvaruhandel kraftigt i områdena som är drabbade av TS och den påföljande biltrafikminskningen. Dagligvaruhandeln är mindre påverkad, vilket beror på att den är mindre bilberoende. Men fortfarande ökar riket mer än tex centrum i dagligvaruhandeln.

I kranskommunerna är ökningen något sämre än riket som helhet, men betydligt bättre än de TS-drabbade områdena.

Som helhet är utvecklingen i regionen något sämre än riket, vilket beror på att TS nu dränerar Göteborgsregionen på pengar som annars gått till konsumtion.

Vidare så är biltrafikminskningen TS skapade i början av 2013 numera ersatt av en trafikökning:
http://www.trafikverket.se/PageFiles/96362/bildspel_vagtrafikeffekter_%2020140128.pdf

I december ökande biltrafiken jämfört med 2012. Restiderna är dessutom nästan tillbaka på samma nivå som 2012, trots att den stora effekten 2012 jämfört med 2013 var ombyggnationen av E45:an.

TS-effekten på biltrafiken var alltså ett övergående fenomen. Den utlovade trafikminskningen på 20% som så kallade "trafikforskare" förutspådde har uteblivit. Och med det även alla påstådda positiva effekter av TS, dvs bättre luft och kortare restider.

Efter ett år med TS är allt som vanligt igen, men med skillnaden att Göteborgsregionen:s invånare nu även betalar högre skatt som går till att betala räntor på satsningar som inte fungerat som avsett. Pengar som tas från konsumtion vilket minskar sysselsättningen i regionen, eller i alla fall inte ökar den i samma takt som riket i helhet.
Citera
2014-02-06, 17:24
  #3269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Det är enkelt att förklara skillnaden. En betydande del av bilkostnaden på 45 kr/mil går till det lokala näringslivet i Göteborgsregionen. Bilkostnaden är uppdelad på kapitalkostnad (dvs kostnaden för att köpa en bil), driftkostnad (bränsle och service) samt skatt.

Köper du tex en bil för 200.000 så kommer 40% av dessa pengar att hamna hos bilhandlaren, som sedan konsumerar för dessa pengar. Även en betydande del av service- och bensin-kostnaden hamnar regionalt då dessa är tjänster som utförs av lokala företag. När det gäller bränsle så går en väldigt liten del av pengarna till råvaror (olja). Den största delen är skatter och raffinering, något som utförs i Sverige och tom lokalt i Göteborgsregionen.

Vad är din slutsats? Tappar vi köpkraft i staden när bilkostnaden minskar? Kommer din påstådda intäkt från bränsle och service innerstadshandlarna till del?




Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Västlänken däremot finansieras med lån. Räntan på lånen betalas av TS. Det betyder att de 18 kr helt och hållet försvinner från den lokala ekonomin och hamnar i någon bank:s fickor. Under byggtiden så kommer pengarna naturligtvis hamna regionalt, eftersom arbetet med västlänken utförs lokalt. Men när byggnationen är över så återstår bara räntebetalningarna.

Jaha och? Kapitalbindningskostnad är väl inget nytt under solen, varesig om du lånar eller om du har pengar som du annars skulle kunna amortera. Vad vill du säga? Skall vi strunta i alla andra investeringar eftersom vi behöver låna pengar och därmed betala ränta.

Eftersom du var inne på hur pengar från bilresande tillfaller lokala handlare (som argument för att vi inte skall ha trängselskatt) så kan ju jag passa på hur du ser på det faktum att byggandet av västlänken kommer gynna lokala handlare (som argument för trängselskatt)
Citera
2014-02-06, 18:00
  #3270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Den senaste utvärderingen av TS har publicerats på Trafikverkets hemsida. Effekterna på handeln är nu påtagliga. Siffrorna avser Q2.



http://www.trafikverket.se/PageFiles/96355/bildspel_hui_%20jan%202014_handel_trangselskatt_q2 _2013.pdf

Precis som förväntat så minskar sällanköpsvaruhandel kraftigt i områdena som är drabbade av TS och den påföljande biltrafikminskningen. Dagligvaruhandeln är mindre påverkad, vilket beror på att den är mindre bilberoende. Men fortfarande ökar riket mer än tex centrum i dagligvaruhandeln.


I kranskommunerna är ökningen något sämre än riket som helhet, men betydligt bättre än de TS-drabbade områdena.

Som helhet är utvecklingen i regionen något sämre än riket, vilket beror på att TS nu dränerar Göteborgsregionen på pengar som annars gått till konsumtion.

"Kraftigt vikande försäljning" Är detta ett nytt trendbrott du lokaliserat? Imponerande att du kan dra dessa slutsatser när inte ens seniorkonsulten som har utformat rapporten kan det.

/...Kartläggningen mäter inte vilken effekt trängselskatten har haft på handeln utan endast hur handeln har utvecklats. Skälet till detta är att det inte går att isolera trängselskattens effekter från andra effekter som också påverkar handeln..../

Ett annat intressant faktum är att du säger att TS dränerar Göteborgsregionen på pengar som annars skulle gått till konsumtion. Skulle du kunna presentera att nettoberäkning med hänsyn taget till inte enbart kostnaden för TS utan även den kostnadsbesparing som gjorts för dem som väljer ett billigare transportmedel än bil?

Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Vidare så är biltrafikminskningen TS skapade i början av 2013 numera ersatt av en trafikökning:
http://www.trafikverket.se/PageFiles/96362/bildspel_vagtrafikeffekter_%2020140128.pdf

I december ökande biltrafiken jämfört med 2012. Restiderna är dessutom nästan tillbaka på samma nivå som 2012, trots att den stora effekten 2012 jämfört med 2013 var ombyggnationen av E45:an.
Vad är det för skit du snackar egentligen. Restiden har minskat, likaså antal bilar. Dock har dom ökat på infartsledarna FÖR DECEMBER MÅNAD. Liksom kraftigt på mindre väger, vilket inte är så konstigt då ett tillskott av nya bilar på en i övrigt lågt trafikerad väg får ett ganska stort procentuellt genomslag
Citera
2014-02-06, 18:21
  #3271
Medlem
Edit

Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
Vad är din slutsats? Tappar vi köpkraft i staden när bilkostnaden minskar? Kommer din påstådda intäkt från bränsle och service innerstadshandlarna till del?
Köpkraften för regionen minskar när pengar dräneras från regionen, dvs när TS används för att betala ränta på lån. Av de 45 kr/mil som en bil påstås kosta så är drygt 1/3-del pengar som dräneras. Det är alltså kapitalkostnaden för en bil, reservdelar och råolja som är de poster som dränerar regionen. Köper man en volvo så uteblir kapitaleffekten naturligtvis..
Vi kommer alltså varken vinna eller tappa köpkraft om bilkostnaden minskar. Däremot omfördela den.

Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
Jaha och? Kapitalbindningskostnad är väl inget nytt under solen, vare sig om du lånar eller om du har pengar som du annars skulle kunna amortera. Vad vill du säga? Skall vi strunta i alla andra investeringar eftersom vi behöver låna pengar och därmed betala ränta.

)

Det finns en bestående och en övergående effekt. När det investeras så kommer givetvis pengar temporärt hamna i regionen. Själva byggprocessen kommer hindra handeln i centrum, och handeln i resten av regionen kommer öka.

När byggandet är över så återstår bara räntekostnader. Eftersom västsvenska paketet är samhällsekonomiskt olönsam så kommer den inte återbetala sig, utan pengarna måste tas från andra selar i ekonomin, dvs privat konsumtion och kommunala verksamheter som vård/skola/omsorg.

Nej, vi ska inte sluta investera i sin helhet, men vi måste investera i samhällsekonomiskt lönsamma projekt.
Västlänken är ett ideologiskt motiverat projekt som bygger på kommunismens kollektivism. De marxistiska partierna (V+mp+S) anser att kollektivtrafik är bättre därför att den just är kollektiv. Bilen är individen och frihetens symbol och ska bekämpas.
Rent objektivt så är bilen både billigare, snabbare och flexiblare än kollektivtrafik, och de som har råd med bil får ett bättre liv. En altruistisk inställning vore därför att så många som möjligt ska kunna äga bil, och så få som möjligt ska tvingas åka kollektivt.
__________________
Senast redigerad av Maltemannen 2014-02-06 kl. 18:22. Anledning: språklig korrektion
Citera
2014-02-06, 18:57
  #3272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Det finns en bestående och en övergående effekt. När det investeras så kommer givetvis pengar temporärt hamna i regionen. Själva byggprocessen kommer hindra handeln i centrum, och handeln i resten av regionen kommer öka.

När byggandet är över så återstår bara räntekostnader. Eftersom västsvenska paketet är samhällsekonomiskt olönsam så kommer den inte återbetala sig, utan pengarna måste tas från andra selar i ekonomin, dvs privat konsumtion och kommunala verksamheter som vård/skola/omsorg.

Nej, vi ska inte sluta investera i sin helhet, men vi måste investera i samhällsekonomiskt lönsamma projekt.
Västlänken är ett ideologiskt motiverat projekt som bygger på kommunismens kollektivism. De marxistiska partierna (V+mp+S) anser att kollektivtrafik är bättre därför att den just är kollektiv. Bilen är individen och frihetens symbol och ska bekämpas.
Rent objektivt så är bilen både billigare, snabbare och flexiblare än kollektivtrafik, och de som har råd med bil får ett bättre liv. En altruistisk inställning vore därför att så många som möjligt ska kunna äga bil, och så få som möjligt ska tvingas åka kollektivt.

Att bygga tunnelbana kostar ca 1 miljard/0.9km. Stockholm består av ca 105km tunnelbana.
Kan man med utgångspunkt från detta dra slutsatsen att detta har varit olönsamt och borde inte gjorts.
Hur ser du på sambandet mellan urban mobilitet och ekonomiskt tillväxt?
Citera
2014-02-06, 22:56
  #3273
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
"
/...Kartläggningen mäter inte vilken effekt trängselskatten har haft på handeln utan endast hur handeln har utvecklats. Skälet till detta är att det inte går att isolera trängselskattens effekter från andra effekter som också påverkar handeln..../
Det är iofs ett politiskt korrekt uttalande, skulle tjänstemannen kritisera TS så är det slut på uppdrag från kommunen.
Motfrågan får bli, finns det någon annan förklaring? Vilka andra förutsättningar har ändrat sig som gör att handeln skulle skilja sig så mellan två så närliggande områden som centrum och kranskommunerna?

Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
"
Vad är det för skit du snackar egentligen. Restiden har minskat, likaså antal bilar. Dock har dom ökat på infartsledarna FÖR DECEMBER MÅNAD. Liksom kraftigt på mindre väger, vilket inte är så konstigt då ett tillskott av nya bilar på en i övrigt lågt trafikerad väg får ett ganska stort procentuellt genomslag

Det är en ökande trend för trafiken under hela året, och det är det intressanta. December var månaden som trafiken gick från att ha minskat till att ha ökat på årsbasis, dvs den månad då TS-effekten tog slut.

"Forskarna" hade förutspått en minskning på 20%, dvs en helt felaktig siffra. Och alla förväntade positiva effekter av TS byggde på just den uteblivna trafikminskningen. Vilket innebär att de positiva effekterna, tex bättre luft, kommer att utebli.
Citera
2014-02-07, 14:22
  #3274
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Det är iofs ett politiskt korrekt uttalande, skulle tjänstemannen kritisera TS så är det slut på uppdrag från kommunen.

Jag tror nog att en senior management konsult har mer integritet än låta sig förvränga sina slutsatser av oro för att inte få fortsatta uppdrag.

Nu vet jag inte om det är någon poäng med att jag ens säger detta då du sannolikt har fått för dig att politikerna hatar alla företagare och kommer göra vad som vill för att driva ut dom.
Jag vet å andra sidan att business region som är politiskt styrd jobbar för att skapa en så bra miljö för företagare som möjligt, likaså andra aktörer som västsvenska handelskammaren. Därmed är man sannolikt mer intresserad av korrekta rapporter snarare än att rapporterna säger det man helst vill höra. Men på denna punkten skiljer sig nog min åsikt från din konspiratoriska fantasi



Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Motfrågan får bli, finns det någon annan förklaring? Vilka andra förutsättningar har ändrat sig som gör att handeln skulle skilja sig så mellan två så närliggande områden som centrum och kranskommunerna?

-Ikea har öppnat ett nytt varuhus utanför gbg som sannolikt kan dra kunder från bäckebol.
- Göteborg har högre bostadspriser och en större lånebild där ränteprognoser har större påverkan på människor köpbeteenende jämfört med dem som bor utanför stan med lägre lånebild och bostadspriser.
- Volvo Lastvagnar skall göra sig av med 4000 tjänster globalt vilket sannolikt påverkar många inom företaget och hur de konsumerar.


Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
Det är en ökande trend för trafiken under hela året, och det är det intressanta. December var månaden som trafiken gick från att ha minskat till att ha ökat på årsbasis, dvs den månad då TS-effekten tog slut.

Var kommer detta ifrån? Biltrafiken har minskat. Inflyttningen till göteborg ökar, liksom mobilitet och inpendling från kranskommuner. Att därmed titta på 2 år håller inte.
Vi kommer därför alltid att ha en ökat trafik genom göteborg, därav blir det mer relevant att titta på hur trenden har förändrats. efter TS införande.

Citat:
Ursprungligen postat av Maltemannen
"Forskarna" hade förutspått en minskning på 20%, dvs en helt felaktig siffra. Och alla förväntade positiva effekter av TS byggde på just den uteblivna trafikminskningen. Vilket innebär att de positiva effekterna, tex bättre luft, kommer att utebli.

Prognoser är just prognoser och ingen matematisk formel, dessutom är det ganska problematiskt att förespå hur människor agerar.
Ta valfri industri och titta på deras prognoser så kommer du att se att inte heller dessa någonsin har varit korrekta av precis samma anledning. Drar du samma slutsatser av detta? Att industrin inte har uppnått några positiva effekter?

Du har helt fel. Restiderna har blivit mindre och luften har blivit bättre, jämfört med innan.
__________________
Senast redigerad av plainvanilla 2014-02-07 kl. 14:29.
Citera
2014-02-07, 17:58
  #3275
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
Vad är din slutsats? Tappar vi köpkraft i staden när bilkostnaden minskar? Kommer din påstådda intäkt från bränsle och service innerstadshandlarna till del?






Jaha och? Kapitalbindningskostnad är väl inget nytt under solen, varesig om du lånar eller om du har pengar som du annars skulle kunna amortera. Vad vill du säga? Skall vi strunta i alla andra investeringar eftersom vi behöver låna pengar och därmed betala ränta.

Eftersom du var inne på hur pengar från bilresande tillfaller lokala handlare (som argument för att vi inte skall ha trängselskatt) så kan ju jag passa på hur du ser på det faktum att byggandet av västlänken kommer gynna lokala handlare (som argument för trängselskatt)

Vi som kör bil får ca 1000kr mindre att konsumera till handeln i staden....
Citera
2014-02-07, 20:09
  #3276
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MySpace
Vi som kör bil får ca 1000kr mindre att konsumera till handeln i staden....

Men har du hängt med? 73 000 mindre bilar per dygn och ca 10% ökning av kollektivtrafiken innebär att folk istället har mer pengar att konsumera för.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in