Citat:
Ursprungligen postat av Kannan
Tandem ja, ge mig info någon! Hur går snacket? Hur ser LTH-sektionerna på de kraftigt minskade bussplatserna för teknologerna? Har inte åkt på tre år, visst kittlar det lite i fingrarna när detta fantastiska sommartecken är i hetluften

Det känns som om peppen börjar komma nu på riktigt. LTH är väl lite ledsna för att de inte har så många bussar, men de som är svinsugna på att åka får ju följa med, antingen via sektionen eller via nationerna. För första gången finns det en riktig googlekarta som visar hela färdrutten, vilket förmodligen är vettigt. Hur kommer det sig att du inte ska med? Du börjar välan inte bli gammal?
Citat:
Ursprungligen postat av Urverket
Vad menar ni med tandem, för oss icke-lundare?

20-25 bussar lämnar Lund den 6 maj för att åka upp till Göteborg. På bussen, och i Göteborg festar man satan. På kvällen tar alla fram sina tandemcyklar och ger sig hemåt igen. Varje lag (nationer, kårer och sektioner) har en cykel var, och laget ska cykla stafett hem till Lundagård. Hela resan är en kavalkad av festande.