Citat:
Ursprungligen postat av MrOaiki
Jag håller inte alls med om att Mozart i det stora hela skulle vara överskattad. Men mycket av hans musik är väldigt överskattad. Speciellt av okunniga tanter och gubbar som tror att allt han skrev var genialt. Man glömmer lätt att Mozart skrev en massa sunkiga festlåtar som spelades i bakgrunden. Typ dåtidens mainstreamtekno

Just så känner jag. De VET ju att klassisk musik är förträffligt fint att lyssna på, lite överjordiskt sådär, svårt att förstå, men säkert bra... alltså köper man bokiaboxen, the best of Mozart. Jag har aldrig riktigt fastnat för karln! Kanske är det som du säger att han inte är överksattad, men att fel verk är uppskattade.
Håller med Fyrtornet om att "singer/songwriters" överlag är något fruktansvärt överskattade. De bloggar typ, fast med några ackord till. Givetvis har varje jävla låt som framförs en vemodig och intressant historia som måste berättas.