Citat:
Ursprungligen postat av JumpingJack
Så för att det är feminister som skrivit inläggen, så räknas de inte eller vad menar du?
Severiano har påtalat saken fler än en gång och fått medhåll från andra skribenter i tråden. Nu är jag på väg i säng men om du kollar Sevs inlägg (om de nu inte raderats, det har ju gjorts ganska flitigt) och efterföljande debatter hittar du dom nog.
Severiano har påtalat saken fler än en gång och fått medhåll från andra skribenter i tråden. Nu är jag på väg i säng men om du kollar Sevs inlägg (om de nu inte raderats, det har ju gjorts ganska flitigt) och efterföljande debatter hittar du dom nog.
Om jag nu utgår ifrån vad du skriver, d.v.s. att målet för mig skulle vara att "låta Daddy härja fritt" så visar du ju bara ännu en gång det som även andra i tråden gjort, nämligen att ni läser det jag skriver som f-n läser bibeln och är så förblindade av er egen "mission" att ni inte förstår att det jag faktiskt utgår ifrån är diverse statements från er själva och drar ut konsekvenserna av dem. Dessvärre kan jag jag väl knappast nämna den ADHD-debatt som NI drog igång utan att även det här inlägget raderas, men jag måste ändå poängtera att just detta är en diskussion som är väsentlig, eftersom ni dels hävdar att det är en diagnos man ska ta på allvar, en diagnos som ni anser er veta mer om än vad jag gör, dels att ni inte anser att den på något vis är en förmildrande omständighet som kräver ett delvis annat synsätt från omgivningen på hur man bemöter en människa som har detta funktionshinder utan fortsätter att hävda att "Man ska minsann ställa samma krav på någon med det handikappet som man ställer på alla andra" - d.v.s. ni förnekar egentligen mycket mer än vad jag gör att det finns osynliga handikapp och till slut lyckades ni till och med genom diverse makalösa turer få det till att det var jag som försökte "förnedra" Daddy, JAG påstod att han var "psykotisk" (Efter att jag besvarat ett inlägg om en fiktiv person med grava vanföreställningar - alltså inte Daddy!) och jag hade synpunkter på hans intelligens.
Det som verkligen äcklar mig i den här tråden, det är självgodheten från de flesta av Daddy-motståndarna, förmågan att suga ut allting ur varje liten sketen detalj samtidigt som man försöker göra det i något slags förment godhetsperspektiv där ni bara agerar för "barnets bästa", samtidigt som ni utan vidare återciterar sådant som ni anser vara skadligt för barnet om och om igen!
Jag har ingen aning om graden av Daddys handikapp, men om han som det sagts medicinerar emot det, så utgår jag ifrån att han fungerar som de flesta jag träffat på och arbetat med, nämligen att han under stress värjer sig som gällde det livet och all kraft går åt till försvar och att man alltså inte kan tolka in så mycket som ni gör i hans olika handlingar.
Jag ansvarsbefriar inte Daddy ett dugg MEN jag vill påminna om att jag är den enda här i tråden som fått honom att ta bort uthängningen av mig och det kan ju bero på att jag behandlat honom lite annorlunda eller vad tror ni? UTAN att smöra för honom och UTAN att låta bli att kritisera sådant jag anser är värt att kritisera! (Även om ni självklart anser att den enda kritik som är värd något är den som är förgörande!)
Jag ansvarsbefriar alltså inte Daddy, men jag ansvarsbefriar inte er heller från att ytterligare blåsa under och trigga och det är detta ansvar NI inte vill se och därmed kan man ju undra över vem som lider av det värsta handikappet, är minst insiktsfull etc!
För mig handlar det fortfarande om en inte helt ovanlig vårdnadsstrid och kanske har inte jag levt i en lika rosafärgad värld som ni, men jag kan se de extra komplikationer som finns här och jag hävdar fortfarande med en dåres envishet barnets rätt at få känna stolthet över sitt ursprung och rätten för barnet att slippa ta in all denna vedervärdiga skit som skrivits av diverse personer om båda föräldrarna. Daddy borde alltså i första hand ta bort allt negativt han skrivit om barnets övriga anhöriga och NI skulle kunna släppa hela vårdnadsstriden och istället om ni så önskar koncentrera er på t.ex. Daddys kvinnosyn, ideer om feministiska konspirationer eller vad f-n som helst som ni retar upp er på, men av respekt för barnet så borde båda sidor tänka till jävligt kraftfullt och fundera över hur allvarligt ni vill skada denna stackars unge (Och även det andra äldre barnet!)
Och till Daddy direkt: Jag hade kunnat skriva detta direkt på din blogg, men av bekvämlighetsskäl tar jag det i denna löpande text: GE F-N i att låta dig luras att gå igång på alla provokationer! Du har en begåvning för att skriva, använd den och skriv om annat. Behöver du skriva av dig frustrationer, skriv till någon du litar på, men lämna inte ut dig på ett fat till gamarna! Vad de tycker och tänker är faktiskt inte särskilt viktigt och det tar bara energi ifrån dig som du skulle kunna använda till bra mycket mer roliga saker! Välj dina strider!
__________________
Senast redigerad av severiano 2010-06-29 kl. 07:18.
Senast redigerad av severiano 2010-06-29 kl. 07:18.