Citat:
Ursprungligen postat av skarvoe
Jag tror att det är ganska vanligt att när modern har träffat en ny man att hon vill skapa en "ny familj" och att hon vill blockera ut eller reducera all kontakt med den riktiga pappan. Han är ett desintegrerande element. Är han dessutom svartsjuk så är det ännu mer viktigt att bli av med honom helt och hållet på något sätt. Och samhället bistår modern här med hela sin makt.
Jag misstänker att det är så i det här fallet.
Men när man börjar med sexuella anklagelser om övergrepp då har man gått över "the point of no return", då är försoning för alltid omöjlig. Men det är nog precis vad hon vill. Kapa allt.
Helt riktigt, förutom att det i detta fallet är modern som är svartsjuk.
Daddy och dottern har alltid stått varandra mycket nära. Modern klarar inte detta och verkar i det fallet resonera att ju mer kärlek barnet visar sin pappa, ju mindre blir det över till henne. Mamman var mycket svartsjuk även under förhållandet.
Det är min bild av det hela.
Det D skriver i det inlägg som citeras är att han är förtvivlad för att dottern skall få en ny pappa, medan han knappt får träffa henne. I praktiken innebär det ju att en pappa kan juridiskt dömas ut ur sitt barns liv eftersom mamman inte godkänner honom, medan vilken man som helst kan ta över hans roll om mamman godkänner det.
Hur man kan tolka detta som att D skulle vara svartsjuk för att mamman träffar en ny vet inte jag?
Personligen tror jag inte det bryr Daddy det minsta vem mamman dejtar. Men även detta är ju något som modern gärna påstår.