Citat:
Ursprungligen postat av
WisbyPils
Fortsättning...
Tänker mig alltså följande scenario:
R upptäcker att köpet av södra skiftet som han betalat 50.000 kontant för är en bluff och att köpet kommer gå tillbaka när sjögren får reda på det, och att bulvanen redan förskingrat pengarna.
R konfronterar B precis som jerry säger i podden ”se till att lös det här nu för jag har redan betalt för marken”. Han var ju i akut behov av marken för vattnet.
B säger att han kan ordna saken men behöver mer pengar. R kan inte bara ge B pengar utan att det ser väldigt misstänkt ut. Dom kommer överens att pengarna överlämnas under förevändning att det är betalning för ännu ett markköp. Det kommer verka mycket mindre misstänkt.
B sätter summan till 27.500:- för då kan dom samtidigt hävda att sjögren skulle ha dom pengarna för att åka till stockholm och betala den skuld som B visste att sjögren hade där.
Tiden går och B får kalla fötter eller svårt att ordna någon som kan ”fixa problemet”. B vet också att ju längre tiden går desto mer nervös (och betalningsvillig) kommer R bli. När det bara är dagar kvar tills annonsen om köpet kommer att komma i tidningen och hela korthuset rasa samman. ”Problemet” sjögren är fortfarande inte ”löst”. R pressar ånyo B men B kräver då ännu mer pengar. Han vill ha 30.000 till och att dom säger att pengarna skall gå till myrmarken. R vägrar. 10.000 till kan han tänka sig betala. Då det inte hade varit trovärdigt att sjögren sålt marken för 10.000 skriva kontraktet på 30.000 med 10.000 i handpenning. Därav det märkliga upplägget med inteckningen.
Till slut kommer dagen när notisen publiceras. R har nu närmast panik och har skickat familjen på semester till kanarieörana. B kräver nu slutligen ytterligare 10.000 för ”oförutsedda omkostnader”. Dessa får han kontant rätt i handen...
Därefter, precis innan notisen når ut till lummelunda och markaffären hamnar på allas läppar så försvinner sjögren.
Sen vem som håller på avtryckaren (eller motsvarande) låter jag vara osagt...
Sven som aldrig blev sjuk "han hade järnhälsa" blev sjuk två ggr i sällskap med bulvanen.
Den gången Sven och bulvanen skulle in till Visby och ordna en pensionsförsäkring. Då blev Sven plötsligt väldigt sjuk. Och därför fick bulvanen fullmakt av Sven och åkte själv in till Visby.
På så sätt kom bulvanen troligtvis över Svens namnteckning på kvittensen av de 50 000kr på markköpet av södra skiftet. Jag förstod inte riktigt hur det gick till dock. Detaljerna.
Andra gången var troligen den 5 oktober. Uppkastningarna på TV.en. Tunnflytande kaskadspya som vid förgiftning. Att det var sista kvällen styrks av att Sven inte torkat bort dem. Nog för att han var en slarver men ligga i sängen och titta på TV vill nog Sven kunna göra och se ordentligt.
Jag tror att bulvanen drogade Sven och sedan när Sven var satt ur spel hände "försvinnandet".
Om det var att bulvanen skulle hjälpa Sven med förevändning om resa till sjukhus i Visby. Men det bar iväg förbi Visby, kanske till Gnisvärd fiskeläge 2 mil norr om Visby.....(?) men vid det laget var Sven medvetslös.
Det är bara bulvanen som kom Sven så nära att han hade möjlighet att få i Sven något gift, kanske Hjördis "försvunna" sömntabletter med morfin. Jag misstänker att H visste mkt. mer om Sjögrens försvinnande än vad hon vill medge. Kanske var det hon som bakade ett väldigt sött bakverk med nedmalda sömntabletter i, gömda i vaniljkrämen. (?)