Citat:
Ursprungligen postat av
MrConwell
Sa Skaraborg2, enligt den information du har fatt fram, vad hande sedan ? Det ar ju det som ar det intressanta. Och naturligtvis kan du inte 100% bevisa nagot, men vad ar din huvudteori baserat pa vad du vet ?
Ja du tänk om vi viste det.
Vi
vet i a f att Dahlsjö inte var på sitt arbete den 29 juli och när han lämnade sin bostad för sista gången dagen innan hade han med sig ett extra par ljusa byxor.
Gay hade inget fast arbete att gå till detta datum. Kjell-Åkes arbetsskor blev stående hemma i familjens hall och kom att slängas av hans mor i september med orden "kommer han tillbaka får vi köpa nya åt honom."
Som förut har omnämnts i tråden, så skall Kjell-Åke, Dahlsjö, Gay och "Fjärde mannen" ha träffats på ett hak i Haga för diskutera den uppkomna situationen under kvällen den 29 juli. Återigen den 30 juli under kvällen skall de ha strålat samman. De som då var med var Kjell-Åke, Gay och "Fjärde mannen". För att därefter inte ha någon mera gemensam träff. Var och en fick därefter klara sig bäst han kunde. Frågon är var "Putte" med på dessa sammankomster?
Vi vet att både Sollenstedt och "Fjärde mannen" kom att gå ut till sjöss senare under 1965. Den förstnämnde var inte inblandad men Kjell-Åke hade berättat för honom på Sandplan vad som skulle komma att ske detta ödesdigra datum. "Putte" hade betydelsefulla vänner och han behövde heller inte gå under jorden.
Jag
tror att Dahlsjö-gänget" kom att ta "fel" kassaskåp och de förstod då vad klockan var slagen. Det finns inga som helst uppgifter/rykten angående Gay efter den 30 juli. Kjell-Åke kom under en tid i augusti att bosätta sig i Gays lägenhet och Dahlsjö tog sig till Holland. Troligtvis med ekonomisk hjälp av sin familj.