Citat:
Ursprungligen postat av
cece123
Anna var sen på svaren, hon kanske kollade här på FB och insåg att folk kommenterat...
Anna lever i sitt egna Universum.
Vem som helst kan ju se att Anna är överviktig igen..

.. Förutom Anna då..
Anna påminner om denna figur från BL
https://youtu.be/x7c1pxnC1a0
Ljuger för sig själv, tål inte kritik..
Ha ha, hon slevar ju faktiskt i sig. Om än inte med en sked. Men det kanske inte var exakt HUR hon åt Nutella som var poängen?
Hon ställde upp på en privat bild hon inte bett om att få vara med på?
Det syns ganska tydligt att hon kraschar bilden genom sticka in sitt Trump-nylle där. Å andra sidan spelar det ingen roll. My kunde ju ha tagit fler bilder utan Anna och lagt upp en av dem just för reklamen. Så det är ju My som är ansvarig. Anna ville nog bara skoja lite.
Som GBP-opererad äter jag mindre än så (mindre än de mått My visar upp på bilden).
Ha ha ha! Anna äter ju som en flodhäst. De där ringarna skulle inte ens räcka till en av Annas alla frukostmackor. Det ser vi ju bildbevis på dagligen.
Jag har en helt normal vikt.
Det har du inte. Vi neutrala åskådare spekulerar ju i när du ska få din första hjärtattack. Eller vad som kommer att hända när du Corona. För det är bara en tidsfråga. Fetma är en av de farligaste underliggane sjukdomar tillsammans med Coronan.
Du är bara ute efter att vara elak.
Ja, det får vi väl hålla med om. Skribenten bryr sig nog inte så mycket om Mys samarbeten. Men oavsett det så har skribenten rätt i sak. Annas närvaro förtar ju hela trovärdigheten med en bantningsprodukt. Sedan kanske inte My själv är direkt pinnsmal heller, men hon försöker ju i alla fall.
"Förstår att du fortsatt mår väldigt dåligt, trist för dig du måste få hjälp nån gång..." [sic!]
Annas mentala nivå är kvar i sandlådan. "Men du då". Hon försöker här underminera sin motståndare genom att trolla tillbaka elakheten med att påstå att det är hen som mår dåligt och behöver mental vård. Det är som på skolgården när någon kallar någon för CP utan att riktigt första vad det betyder. Med andra ord tar Anna upp bollen och blir själv mobbaren. Rent objektivt sätter hon sig själv på samma nivå hon anklagar hen för.
För en utomstående kan man tycka att inläggen är onödiga. Det är personliga påhopp som inte My kan hantera. Hon väljer att "vila i det". Precis som Anna väljer att gå till frontalangrepp, på en annan persons sida dessutom. Måste hon kommentera (vilket hon inte borde) hade det räckt med att skriva något i stil med "tråkigt att du tycker så". Sen struntat i det. Hade då den andre personen skrivit något mer elakt hon struntat i att kommentera igen, hade mobbaren framstått som klumpig och onödigt elak. En mobbare.
Nu väljer Anna att på detaljnivå bemöta alla påhopp (utom ansiktsfärgen). Det man absolut inte får göra. Dessutom ljuger hon uppenbart. Om hon verkligen själv tror hon är normalviktig är hon ju faktiskt inte riktigt frisk någonstans. Då är det ju hon själv som behöver vård. Men hon lägger all energi på en sak, att verbalt försöka tillintetgöra motståndaren. Det fungerade inte den här gången heller. Hon är inte tillräckligt vass helt enkelt. Det blir självmål. Återigen blir hon den bittra självgoda haggan ingen vill leka med. Undra på att hon tar smärtsamma farväl varje söndag på Insta. "Det är din förlust. Jag kan leva utan dig". Snart kommer hon få skriva så om sin egen familj om hon fortsätter så här.