Citat:
Ursprungligen postat av
karlsoon
Jo det har det. Folk med lägre IQ har sämre förmåga att förstå och kunna ta hand om sig själva.
Jaha? Är det så? Jag som trodde att man brukar vara ganska intelligent för att bli professor och ändå finns det rätt många alkoholiserade professorer...Även tjocka professorer. Sen tänker jag på skräckförfattaren, Stephen King som jag nog trott att är rätt intelligent men han är ju också alkis och har därmed en dålig förmåga att ta hand om sig själv....Men då vet jag det. Tar man inte hand om sig själv så är man dum i huvudet?
Att Anna inte verkar särskilt smart håller jag med om, men tror att det beror på personlighetsstörning och missbruk. Att hur ofta tjatar hon inte om vilken renlevnadsmänniska hon är och alltid varit och ändå så förekommer hon t.ex. i "Anna Books drinkskola" på youtube. Men det är ju typiskt missbrukare att förneka sitt leverne. Det märks på hennes prioriteringar, att hon ter sig som en elvaårig liten flicka och att hon blir hemskt arg så fort hon får mothugg att hon förmodligen missbrukar mer än alkohol. Synd att tre barn behövt växa upp med henne, för att ha en elvaårig mamma med lynnesutbrott kan inte vara gagnande.
Är det någon som vet vart Antonio "drog"? Skulle han in på behandlingshem eller åkte han hem till farfar i Spanien?
Var finns förresten Felicias pappa? Bor han kvar i Sverige och vad gör han? Eller flydde han och skaffade ny identitet för att slippa Anna Book? Eller har hon mördat honom? Av någon anledning så tänker jag på Norman Bates och hans mamma...Antonio kanske blir en ny Norman? Eller inte, för hon verkade ju strunta fullständigt i att han hade något på hjärtat och ville prata om att han skulle resa iväg, för Anna Book hade ju viktigare saker för sig, nämligen att visa upp alla sina trosor och försöka se söt ut i kameran.