Citat:
Ursprungligen postat av eloge
Att ett brott begåtts vittnar RMV om (avlidit till följd av kraftig överdosering av tiopental) och om inte Socialstyrelsens Rättsliga Råd kommer till en annan slutsats så är nog den bevisningen i hamn.
Resterande torde vara en ren expeditionssak. Är det visat att ett brott är begånget genom kraftig överdosering av tiopental och det finns sex vittnesmål om att den tilltalade givit flickan en injektion och att hon kort/strax/snart därefter avlidit så finns det inget utrymme för någon alternativ gärningsman.
Du bortser från hela problematiken. RMV hävdar att de analyserat adekvat blod och drar slutsatsen att flickan dog pga thiopentalförgiftning. Om vi accepterar RMVs svar hamnar vi i dosintervall som inte är förenligt men rubriceringen barmhärtighetsmord, torde gjort
mycket tydliga avtryck i läkemedelsförrådet på avdelningen samt en dos som inte är förenlig med vittnesmålen.
Ergo är det något fel på provet. Detta 'något fel' kan lika gärna vara 20% fel som 99% fel - inget är mer sannolikt än något annant. Således är det lika sannolikt att det var en terapeutisk residual som något annat.
Det ovan är åklagarens centrala problem.
Citat:
Ursprungligen postat av eloge
Sen återstår att se hur domstolen behandlar försvarets invändning om att mätresultatet visar på en orimlig dos. De tar säkert fasta på vittnesmålen om att det inte går att räkna tillbaka till en dos ifrån en halt i blodet. Lite slår försvarets alternativa förklaringar till den funna halten tiopental tillbaka på dem själva. Om terapeftiska doser tiopental i tidigare behandlingar av flickan skulle kunna förklara det höga mätresultatet så blir det inte så märkvärdigt att en avsiktlig överdosering gör det.
Här gör du ju självmål men verkar inte inse det. Om det är lika sannolikt med en terapeutisk residual som ett barmhärtighetsmord kommer ju inte åtalet resultera i en fallande dom.