Citat:
Ursprungligen postat av Anckarström
Hur fungerar det egentligen med rättsmedicins toxtest. Utförs de av rättsmedicin eller skickas de till ett centrallabb på KS?
Kan det blivit fel i detta förfarande? Dvs att någon har klantat sig vid mätningarna? Har väl hänt förr eller?
Är det nånting rättsmedicin ska ha ordentliga rutiner för, så är det just toxtest. Man kan hävda att de kanske inte har jordens bästa vana vid just att detektera tiopental, som ju är en väldigt ovanlig dödsorsak, men morfin är ju en inte helt ovanlig överdosorsak ute i missbrukarledet, så det borde de i alla fall ha ordentlig rutin på.
Sannolikheten att rättsmedicin har klantat upp koncentrationsbestämningen tror jag är mycket liten. Däremot är det inte alls säkert att de har särskilt tydliga begrepp om vad som verkligen är letal dos för prematurer, eller ens nyfödingar, men om det rör sig om en dos
mycket större än den letala borde detta spela mindre roll.
Om vi bortser från att normalt dödliga doser av tiopental och morfin inte borde kunna ta död på en patient i respirator, då.
Det kan jag lova att rättsmedicin garanterat inte tänker ett smack på när de skriver sitt utlåtande. En normal rättsmedicinare har inte sett en respirator ens på bild sen h*n gick AT.