Citat:
Ursprungligen postat av
knickedick108
Det gäller att sysselsätta sig som sagts tidigare. Helst med fysiskt krävande uppgifter. Många tränar och hänger på gym, det är inte riktigt min påse ännu - jag är inte där helt enkelt. Trädgårdsarbete, pyssla med båten eller att helt enkelt bara ta bilen på en 20-milatur utan syfte eller annat mål än att låta bli alkohol har fungerat för mig. Förra sommaren körde jag typ en gång i veckan 8 mil enkel väg för att köpa glass och sedan hem. Att omge mig med barnen och involvera dem i aktiviteter har också varit avhållande, de är jäkligt bra på att märka om man tullat på flaskan och har inte ännu det sociala filtret som gör att de håller tyst. Har pappa druckit öl så säger de det, rakt ut.
Idag har vi haft familjeaktivitet tills systemet stängt, imorgon är det söndag så då finns inget att få tag i. På måndag jobbar jag kväll och tisdag skall jag skjutsa barn till idrottsaktiviteter till kl 19.30- 20 så inget drickande.
Teoretiskt kan jag dricka först på onsdag men eftersom jag skall köra bil 40 mil med avfärd i gryningen på torsdag så är det i praktiken uteslutet också 
Citerar mitt sista inlägg i denna tråden fram tills idag. För ganska exakt fyra år sedan hade jag varit nykter i ett år, gått på provtagning och KBT genom arbetsgivarens försorg. Jag gjorde misstaget att åka iväg de 40 milen för att träffa kompisen för en fiskehelg. Väl framme lastade han ur två flak öl och en flaska sprit ur sin bil och då och där inledde jag fyra års supande igen. Denna gång ännu mer ännu mer och ännu oftare än innan. Under dessa fyra år har jag varit helt nykter färre dagar än vad en normal människa har fingrar.
I mars 2021 föll jag tillbaka i drickande. Efter en fruktansvärd jul - och nyårshelg var skilsmässan ett faktum i januari 2022, jag flyttade från huset till en liten lägenhet där jag bara hade barnen varannan helg och slutade med allt som tagit uppmärksamheten från drickandet tidigare. Under hösten 2022 började frånvaron pga drickandet bli ohållbar på jobbet och min arbetsgivare, som redan gett mig en chans mars 2020 - mars 2021, fick nog. Jag sjukskrevs i 3 månader för att därefter komma tillbaka till en påhittad tjänst helt utan vare sig personalansvar, budgetansvar eller något annat vettigt (typ att sortera papper i arkivet och gallra ut sådant som skulle tuggas. Vi pratar en bra bit mer än 100 000 mappar med långt över 1 miljon dokument som skulle gås igenom). Jag tog mig hjälpligt till jobbet någorlunda ofta enbart för att sitta och titta på klockan så att jag kunde sticka hem via systemet och döva skiten tills nästa dag. Efter sommaren 2023 pallade jag inte längre. Jag sade upp mig mot 6 månaders lön utan närvaroplikt. Inte för att jag vet hur det gick till men jag lyckades faktiskt få ett nytt jobb i annan stad under hösten 2023. Där skärpte jag till mig inledningsvis, barnen började vara hos mig varannan hel vecka istället för varannan helg och livet kändes faktiskt lite ljusare igen. Även om jag aldrig helt slutade dricka ens då så kändes det som att jag hade hyfsad kontroll, 2 50cl öl i veckorna och 6 öl på fredag och lördag var standard. För mig är drickande ett sluttande plan, 2 blir 3 som blir 4, 6 och slutligen låg en dagskonsumtion på 6 öl på veckodagarna och 10 öl + 35 cl whisky på fredag och lördag.
Jag har ju precis som de flesta andra i samma situation tänkt att jag skall snart sluta dricka på det sättet, bara inte just idag..
För mig fick det ett abrupt slut i och med att jag uppträdde märkbart berusad på en heldagskonferens med alla mina chefskollegor. Jag tog mig några järn redan på morgonen och när de andra sedan bänkade sig för lunch ursäktade jag mig med att jag gick på diet och skulle ta en långpromenad istället. Promenaden bestod i att jag låste in mig i ett toalettbås och drack 35 cl medhavd whisky.
Dagen efter kallade chefen in mig och förklarade utan omsvep att inte bara han utan alla andra också hade kommenterat att jag var berusad och luktat alkohol efter lunchen.
Eftersom tidigare erfarenhet säger mig att det är lönlöst att neka om man vill behålla jobbet så erkände jag rakt av att jag har alkoholproblem. Chefen var mycket tacksam för att jag var helt ärlig och öppen och två dagar senare inleddes program på företagshälsan med samtal, planering och provtagning. Denna gång vet jag vad som står på spel, jag vet vad jag miste förra gången och dit vill jag inte igen. Givetvis för mina tonårsbarn men också för min egen skull måste det gå vägen denna gången. Jag slutade tvärt och igår passerade jag 3 veckor utan en droppe. Jag vet vad jag har framför mig och att det inte kommer att bli en räkmacka men sanningen är att det är mitt enda riktiga alternativ.
Anledningen till att jag skriver här är att förra resan jag gjorde kände jag att det var något av en säkerhetsventil som gjorde nytta.