Citat:
Ursprungligen postat av
Astramilli
Hela mitt liv känns förstört. Jag skrev här för ett tag sen. Alkoholen förstör verkligen mitt liv, det tog livet av min farfar, sedan min farsa, dessutom svävar min bror mellan döden och vår värld varje dag så mycket han trycker i sig. Han kör dock andra substanser.
Nu har jag förlorat min andra flickvän på grund av detta. Jag har gjort henne så illa, inte bemärkelsen att jag varit elak eller aggressiv under mina fyllor, men för att jag varit full helt enkelt.
Jag blir så trött, jag fick rådet av en kille här inne för ett tagsen o ta hjälp av en grupp, typ AA. Det känns så självklart när jag väl är full, självklart ska jag gå med i en grupp. Men sekunden ruset har lagt sig så känner jag bara "nej aldrig i livet".
Vafan ska jag göra åt det? Mitt fulla jag talar ju för att jag inte vill detta längre, jag hatar det varje gång. Jag tänker alltid att jag måste gå med i en grupp, och att det känns så självklart. Men mitt nyktra ego tillåter fan inte det.
Kan någon snälla ge något råd för hur jag ska ta mig i kragen som nykter och bara göra det? Jag är så trött på detta livet som full så jag kan spy, jag är inte den jag borde vara. Jag är mer än såhär.
Jag klarar inte detta själv, jag känner det in i benmärgen. Jag behöver stöd och hjälp.
Ja, det är jättelätt att bestämma sig för att sluta dricka när man är full (gjorde det oräkneliga gånger själv). Men precis som för dig försvann känslan och motivationen när jag blev nykter igen.
Det är nog ingen dum idé att gå med i någon grupp, finns även många bra online nu för tiden (även om det inte blir samma "tyngd" som att träffas på riktigt, tycker jag). Har alltid tyckt det varit oerhört givande att höra andra människor berätta om sina problem och bara bli försäkrad om att man inte är ensam. För det är du inte!
Men vi dricker ju oftast av en anledning, är nog ovanligt att man bara råkar bli alkoholist. Skulle rekommendera dig starkt att uppsöka vården också. Berätta hur du mår, vilka problem du har, att det finns i släkten och så vidare. Det finns ju mediciner att prova mot alkoholsug, antabus, antidepressiva och så vidare. Om det finns en beroendemottagning där du bor, försök komma dit. Fick bra hjälp där själv.
Känpa på!