Citat:
Ursprungligen postat av Solbea
1. Gäsp, nu blir jag faktiskt lite trött. SJÄLVKLART så fins det män som är lika måna om sitt utseende som kvinnor men nämn den man som spenderar timmar framför spegeln och drar i obetydliga valkar på kroppen eller lägger ner en hel morgon på att få till den perfekta make upen. De är ju inte lika många va!?
Ja så finns det kroppsbyggande män såklart som visst står och drar i den där lilla valken men de är ju en minioritet. Vad jag vill komma med på samma sätt SEneca den äldre alltid avslutade med att för övrigt at Kartago bör förstöras så anser jag att vi måste motverka objektifieringen av kvinnan som skapar utseendehets hos främst yngre flickor.
Man behöver inte vara kroppsbyggare för att känna press.
Inte lika många? Det är ingen tävling mellan könen, ville bara betona att detta inte är könsbetingat och när vi ändå är inne på att anse att man är ful etc. så är det lika vanligt med BDD hos båda könen.
Visst finns det många män som spenderar mycket tid på sitt utseende, trodde du något annat?
Vilken typ av objektifiering ska motarbetas och på vilket sätt skulle det få kvinnor att sluta sträva efter att vara vackra?
Citat:
2.Javisst är det så. Det manliga idealet med tvättbrädemage och välansad bringa leder ju till att de män som uppfyller dessa krav sållas ut att bli modeller på samma sätt som smala kvinnor med de perfekta proportionerna 90-60-90 får visa upp sig i underkläder på bild. Det håller jag verkligen inte med om att det skulle ligga henne till last om en fd underklädesmodell väljer at bli civilekonom. tvärtom! Utseende blir allt viktigare även då det inte ska ha det som då det gäller saker där utseendet inte ska ha någon betydelse.
Klart att utseende spelar roll både för män och kvinnor i arbetslivet. Det förnekar jag inte!
Men man måste knappast vara en skönhet. Titta på kvinnorna inom makteliten. Men sedan skrev du faktiskt att mindre sexiga kvinnor tas mer på allvar.
Citat:
3.ja jag sa ju det. Vi kvinnor fantiserar ju om er män lika mycket som nu gör det om oss om man nu bara ska tala om den straighta delen av befolkningen.
Vad är då problemet med att män tänker på sex?
Citat:
Ursprungligen postat av monti garbi
Jag vet var du vill komma, herr secret-agenda!
Vi talar sexobjektifiering här, inte objektifiering och porträttfotografering
Men snyggt försök ändå..
Så objektifiering är okej om inte sex är inblandat?
Vad gjorde då att tidningsomslagen var fel?
Citat:
Ursprungligen postat av Molson Canadian
Och på vilket sätt porträtteras män?
Som regel som aktiva. Män i media framställs som regel för sina egenskaper, vad de gör och/eller säger. Kvinnor i media framställs som regel för motsatsen.
Källa?
Citat:
Ursprungligen postat av Molson Canadian
Överlag tycker jag att det verkar som att kvinnor "skiter" i mäns utseende i valet av partner.
Hur menar du då?
Skulle kvinnors utseendekrav baseras på att de annars har svårt att attrahera män?
Klart en snygg man har konkurrensfördelar på samma sätt som en kvinna.
Tror nog de flesta kvinnor tar Brad Pitt framför Bert Karlsson.