På DNs framsida står det så här i texten tillhörande framsidans stora bild:
Citat:
Ursprungligen postat av DN
På boendet Palatset i Stockholm får Amir Ahmadi, Reza Mirzai, Quresha Mohamed, Issa Rezai och Zaki Bagheri läxhjälp av volontärer. Ungdomarna siktar på att ta studenten och fortsatta studier när de flyttar ut.
notera att det enbart är muhammadanska namn, dvs. människorna som förföljer och mördar, ateister, Kristna, buddhister, hinduer, bahaier, agnostiker och alla andra.
Man har alltså fallit för dessa muhammadaners lögner nu när de anlänt hit för att fortsätta förföljelsen här, övergreppen de talar om lär vara övergrepp som de utfört på andra.
Ingen i gruppen ser ut att vara en dag under 18 år. Två av dessa har även mördarögon, och har troligtvis redan mördat och våldtagit borta i Afghanistan.
Vidare är titeln på framsidan i stora feta svarta bokstäver:
Citat:
Sverige tar emot flest flyktingbarn
Flyr Oroshärdar. Antalet ensamkoomande barn som söker asyl i Sverige har tredubblats sedan 2006, de flesta kommer från Somalia och Afghanistan. Nu är Sverige det största mottagarlandet i Europa.
Saknar vuxenkontakt. Förskning visar att flyktingarbarenen är viljestarka men att många lider av stor ensamhet. Socialtjänsten har svårt att möta ungdomarnas speciella behov.
Nyheter 8-9
sedan är det två helsidor om de muhammadanska jihadisterna som man snyftar över, samma ormar som kommer skära halsen av dessa korkade socialkärringar när de är tillräckligt många i landet. Trojanska hästar...
Jag är förvånad att PKdåren Evert Kämpendahl inte har DN..