Citat:
Ursprungligen postat av LupusX
Ett klipp visades, och det kändes som om det var dags nu. Även om det var en av personerna jag hoppades på, var han inte riktigt tight med någon.
För övrigt kändes matchen idag lite halvt obalanserad. 75% och 35% av sin kroppsvikt känns inte direkt proportionellt mot styrka och uthållighet, särskilt inte för stackars Johansson som fick dryga 100 kilo att rulla upp.
Var det inte så att killarna fick ta 35% av sin vikt och tjejerna 30%? Så om Johansson väger 100 kilo fick han en ryggsäck med 30 kilo i.
Håller med er som säger att Holm var dum som inte höll uppe armarna. Han antog nog att han det missgynnar eftersom man håller så länge och inte har kraft att explodera när svärdet faller. Dock är Johansson verkligen vass. Han var närmast varje gång och är väldigt reaktionssnabb.
Tråkigt att varje gång någons klipp har visats så har denne åkt hem. Nästan så att man kan gissa. Men jag antar att det varit en ren slump varje gång. För de visar filmen innan sista tävlingen är avgjord. Så det kan ju inte vara planerat i alla fall.
Nej nu hoppas jag att Kranjc tar hem det här.