Citat:
Ursprungligen postat av tryffel
Som nån sa redan innan så går det inte att jämföra med kort-bane-simmning. Inne-em och inne-vm är höjdhopp, fast inomhus. Och att Sjöberg inte skulle bry sig om dessa är ju skrattretande. 5 av hans sex mästerakaps-titlar var just imomhus varav 4 var inomhus-em. De klart lägst rankade du kan vinna i en i övrigt ganska dålig inomhus-karriär. Och snacket om ett Sjöberg skulle haft OS guld med Holms konkurens är bara skrattretande. Sjöberg hoppade 2,33 i bojkott-OS 84. 2,36 i Soul, (lika mycket som när Holm tog guld) Men holm tog 2,36 i sitt första. Om vi leker med tanken att de skulle tävlat båda två i OS när det var som bäst så hade alltså Sjöberg varit tvungen att hoppa 2,38 för att ta guld. En höjd han aldrig klarat i OS.
OS 1992 så vart han tvåa igen på 2,34, en höjd som Sotomajor också vann guldet på med färre rivningar i en av de klenaste OS-tävlingar som gjorts. Så kom inte och skyll på nått annat. Holm hoppade tagnerat personbästa när han tog sitt guld. 2,34 är 8 cm under hans persbästa.,
Sen så har ju Holm också ett VM-silver men också, vad många tycks glömma, ett EM-silver och EM-brons ute också, där har Sjöberg ingen medalj alls.
Som i alla mätbara sporter så är det toppresultatet som räknas! Inte antal mästerskap som man inte kan jämföra på ett mätbart sätt.
9 sekunder på 100 meter är snabbare än 10 sekunder.
6 meter i stavhopp är högre än 5 meter osv.
.