Citat:
Ursprungligen postat av molotowtoy
Problemet är bara att det aldrig kommer att legaliseras i Sverige, så varför inte bara ge upp?

Ja, varför försöka förändra något, det är ju dumt. Och se på fan, visste inte att du satt inne på facit, thats it, screw it guys im going home!
Citat:
Ursprungligen postat av cumgun
Tror du att Svenssons skulle tycka att amfetamin eller typ heroin skulle kännas mer OK om det slängdes in en massa hos polisen? Tror du att Svenssons skulle få en bättre syn på t.ex. heroin då? Tänk efter... Precis. Svenssons ser cannabis precis som amfetamin eller heroin.
Kan du svara på varför
DU tror att det hjälper mer än stjälper?
Var skrev jag att svensson skulle böja gilla cannabis för att man planterar ut det? Dock tror jag att det bidrar till debatten pga att svensson märker att det finns människor som vill legalisera detta, tänk på ordspråket
"all publicitet är bra publicitet". Jämför debattklimatet i legaliseringsfrågan nu och för 10år sedan så lär du se att det förändrats en del och jag vill tro att den legaliseringsrörelse (overgrow inräknat) som växt fram påverkat. Kan du nu svara på varför det stjälper mer än hjälper då du konstigt nog missade det.