2010-08-15, 13:15
  #217
Medlem
Svennehuras avatar
Jag gick i samma klass i högstadiet som en kille som vi kan kalla Jimmy. Han var riktigt speciell. Han var inte särskilt duktig i skolan, men av någon anledning hade han ändå valt "engelska särskild".
På den tiden kunde man välja matte allmän eller särskild, liksom engelska allmän eller särskild.
Allmän var den lättare varianten.
Tror han fick en tvåa i betyg i engelska, men han hade fått en tvåa även om han gått allmän (det var väldigt svårt att få en etta).
På lektionerna gjorde han inget vettigt alls. Antingen småvisslade han på brudarna eller var stökig.
En gång välte han ner sin bänk framför sig och låtsades köra bil.
Läraren var riktigt trött på honom men bara ignorerade honom (eftersom inget hjälpte).
Han satt och styrde "bilen" med bänkbenen, samtidigt som han gjorde "bilkörarljud".
- Prrrrrr, prrrrrr, prrrrr!
Och grejen är den att ingen av oss andra elever brydde oss om honom heller, vi satt och gjorde våra uppgifter medans han körde bil i ungefär tio minuter.
Sedan plötsligt kom det inget "prrrr-ljud" längre, utan klart och tydligt en riktig fis.
Då reagerade flera tjejer direkt!
- Jimmy fy fan! Det var en riktig!
Då blev han lätt röd i ansiktet, skämdes lite och nekade febrilt.

Jimmy igen: På lunchrasterna gick vi alltid till det närliggande torget för att köpa godis och tuggummi. Jimmy fick plötsligt för sig att han kunde sno godis. Han gick in på Ica och började stoppa in diverse tablettaskar och även en Bridgeblandning! (som på den tiden inte kom i påsar utan kartonger på 15x10x7cm ungefär) i ärmarna på sin vinterjacka.
Sedan blev ärmarna så tunga att han inte kunde ha armarna rakt nedåt när han gick, utan han fick ha dem i 90 graders vinkel. Annars hade varorna trillat ut.
För att butikspersonalen inte skulle misstänka honom köpte han ett tuggummi av märket Jenka (kostnad 40 öre).
Sedan stod han framför kassörskan med armarna i 90 graders vinkel, plus han gick ut ur butiken med armarna i samma position (han blev inte gripen).

Jimmy igen: På vägen till torget passerades en brant backe. På vintern var den ofta hal och lerig på grund av all nederbörd. Alla andra killar gick runt medan Jimmy hånade oss:
- Vågar ni inte gå ner här, fegisar???
Han tog ett par steg, sedan låg han på rygg i leran. Jackan och byxorna var täckta av lera. Han gick tillbaka till skolan, väntade tills lektionen skulle börja, sedan sa han till läraren att han var tvungen att gå hem för han hade halkat och inte kunde vara i skolan och se ut så.

Jimmy igen: Ofta kördes det diverse tävlingar av sorten "sisten fram är bög!" Man kunde exempelvis tävla i vem som var sist in i skolbyggnaden.
Den här gången initierades tävlingen på vägen till fritidsgården.
Jimmy drog iväg och det blev en tät kamp. Jimmy passade på att gena genom en rabatt i en kurva för att vinna tid.
Det här låter helt osannolikt, men det är sant! Han trampade då på ett litet brunnslock (sådant med små hål i) och den gav vika (snurrade runt och ställde sig rakt upp) och Jimmys ena ben försvann ner i hålet.
Han tog sig upp men var samtidigt mäkta förgrymmad över att han blev "bög".

Jimmy igen: Jag, en polare och Jimmy fick för oss att busa lite med bilister och tog en gren från skogen och la den på bilvägen (en dåligt trafikerad 50-väg, ska väl tilläggas).
Sedan klättrade vi upp på en kulle vid vägen och gömde oss bakom ett träd för att se vad som hände.
Ett par bilar passerade, de behövde ju bara köra runt grenen. Men sedan stannade plötsligt en bil och föraren öppnade dörren och steg ut och började ropa åt oss.
Jag och polaren satte iväg upp i skogen, vi blev rätt skraja. Men Jimmy stod kvar. Han hade låst fast sin cykel i ett staket just bredvid stället där vi lagt grenen .
Gubben hade tydligen gått fram till hans cykel och börjat kolla på den, antagligen för att skrämma Jimmy.
Då hade Jimmy blivit vansinnig och börjat skrika åt gubben och kasta kottar på honom!
Gubben hade sedan bara åkt därifrån.

Vet inte vad Jimmy gör i dag. Undrar om han är lika underhållande.
__________________
Senast redigerad av Svennehura 2010-08-15 kl. 13:18.
Citera
2010-08-16, 01:34
  #218
Medlem
Jag gick i skolan med ett riktigt fetto av en cp-unge. Han hade slö blick och sluddrigt tal, och hans kognitiva brister tillsammans med hans inbitna påståelighet gjorde honom rent av äcklig att ha med att göra. En dag ville han ha mig med hem för att leka efter skolan, och dumsnäll som jag var bad jag honom inte att dra åt helvete. När jag kom dit fans inga föräldrar, men de var tydligen ganska well off ekonomiskt, men uppenbarligen WT i smaken. Ungen hade inga riktiga intressen, inga leksaker och inga serietidningar (och rakt inte böcker, tror inte han var läskunnig), så den ända underhållningen var att dampbarnet satte på Lou Bega (har altid hatat Lou Bega) på högsta volym på stereon och visade sina mad DJ skills genom att hastigt vrida balance-knappen från höger till vänster och till höger igen. Öppnade man munnen blev man nertystad med någon näsvis kommentar.

Sedan gick vi två och två till klassföreståndaren för att få samtalet om hur "våra kroppar förändrade sig", och fan också, så hamnade jag i grupp med cp-ungen (lärarna hade uppenbarligen, efter tidligare utflykt, registrerad att jag "gick bra ihop med de speciella barnen", varje försök på att distansera mig från dem gjorde att jag blev uppmålad som djävulen själv). Och klassföreståndaren tyckte tydligen synd om cp-unge och pratade bort hela grejen, men vid det läget hade det varit bra att få lite basics om det att knulla. Men då hade man också nyligen fått uppringt internet, och dåtidens primitiva nätporr visade sig vara en värdefull ersättning.

En annan dampunge, en tumsugare, verkade ha som sin kallelse att mobba krigsskadade barn, det skulle inte förvåna mig om flyktingbarnen till slut fick nog och slängde en stor sten i skallen på honom.
Citera
2010-11-08, 12:13
  #219
Medlem
Vi-negers avatar
Hade en som käkade snorkråkor i högstadiet. En tjej. Ful men ganska duktig i skolan, har numera universitetsutbildning och bra jobb. Men hon äter fan fortfarande snorkråkor, men hon gör det på ett mer avancerat sätt. Trycker in dem under naglarna, väntar sedan ett tag innan hon börjar tugga på naglarna. På det sätter får hon i sig kråkorna.
Citera
2010-12-05, 02:28
  #220
Medlem
inkers avatar
fy fan finns så många cpungar man stött på under sin tid asså. kan la berätta en sak som jag kommer ihåg från dagis. kommer inte ihåg namn på personen men pappa har bekräftat att detta hänt och inte bara ett skevt barn minne.

var en unge på mitt dagis som satt med en pinne och pilla i en vattenpöl. sen kommer unge#2 och sätter sig brevid och gör samma sak. då ska kille #1 helt random huggt killen genom genom kinden med pinnen! den hade asså gått raaakt igenom ! kommer ihåg all kalabalik den dagen nä det hände.

kommer ihåg att killen kom till dagis sen med banadage runt hela munnen. och just det. kille #1 som cutta hade när fröken tatt han i armen och dratt iväg han direkt efter sagt nåt i stil med att han skulle säga till sin mamma för att fröken tog han i armen HAHAHAAHAH
Citera
2010-12-05, 12:23
  #221
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saftad_burk
Det sjuka är han inte alls verkade sjuk, bara helt borta i huvet. Dom bodde en kilometer från stranden, men han hade alldrig varit där.
Morsan hans spenderade för mycket tid med hästarna.

Örjan var en tragisk liten pöjk.

Det här var typ det roligaste av allt kan inte sluta skratta
Citera
2010-12-05, 12:33
  #222
Medlem
warums avatar
Gick ett riktigt mongo i grundskolan där jag gick. När det var lunchdags så var det ingen som tog vatten ur högra behållaren för den hade Gevork ollat (mongot hette Gevork)
Citera
2010-12-05, 12:37
  #223
Medlem
sekundens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeltaGoodrem
"Bröst-Björn" kallades en liten kille av oss högstadieelever på 90-talet. Han var nog mellan 8-10 år och förbannat fet vilket gjorde att brösten putade ut rejält, därav smeknamnet. Han hade damp och var alldeles yr jämt, högljud, uppkäftig och allmänt störande. Han sprang alltid och var ständigt rödblomig och svettig. Alla visste vem han var!

Många högstadiekillar brukade roa sig med att fråga Bröst Björn om han ville ha godis. JAAAAA blev alltid svaret. Sedan kastades godiset på golvet så att Björn skulle plocka upp det. Det roliga var att Bröst Björn alltid ramlade och hade stora svårigheter med att komma upp på grund av fetman hahaha såg jävligt roligt ut när han likt en sköldpadda vaggade åt sidorna för att försöka ta sig upp.

Föräldrarna fick sätta upp staket runt huset så att han inte skulle rymma. Hörde dessutom att dom emellanåt band fast honom i en lina vid huset (som man gör med hundar/katter), ungen var helt enkelt vild och galen.
HAHAHA!
Citera
2010-12-05, 13:07
  #224
Medlem
vallontomtens avatar
Haha, ja klappmongon har man ju haft i klassen som liten. Kommer ihåg en speciell juvel som började i klassen när jag gick i mellanstadiet och fick lämna den sex månader senare.

Denna snorunge var tydligen adopterad och vi skulle vara skitsnälla mot honom eftersom han hade haft det tufft sa läraren, visst tänkte vi och på rasten fick han vara med oss när vi byggde kanaler med sand vid en massa vattenpölar. Helt plötsligt börjar klappmongot (som förövrigt alltid hade en lärare med sig) att förstöra allting med sin jävla spade. Då skriker jag till ungen att skärpa sig innan han cp:at sönder alltihop.

Då vänder sig ungjäveln mot mig med en jävla psykopatblick och ger ut ett CP-vrål innan han anfaller mig med sin spade och slår mig i huvudet (detta var alltså ingen plastspade utan en riktig). Det slutade med att jag försökte dränka idioten innan läraren tog bort mig och började skälla ut MIG... Jag säger då det.
__________________
Senast redigerad av vallontomten 2010-12-05 kl. 13:53.
Citera
2010-12-05, 13:35
  #225
Medlem
Bookes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ascHack
TEXT

Nog du som e cp. Herregud!
Citera
2010-12-05, 14:21
  #226
Medlem
ArneBuseys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Weilyn
Jag har en historia, som jag har återgett extremt många gånger. Hoppas att den inte blir för lång.

När jag var liten pöjk i lågstadiet var de olika klasserna uppdelade i olika hus, och avdelningar av skolan. Vi (klass B) lekte och umgicks alltså nästan bara med andra från B-klasserna (F-1B och 2-3B). Problemet var bara att i samma avdelning hoverade klass F, och den var fanimej inte att leka med. Jag och de kamrater jag har kvar från den tiden diskuterar ofta huruvida dampbarnen aktivt placerades i F-klasserna, eller om deras höga dampkvot endast var slumpmässigt framkallad. I vilket fall som helst fanns utanför vår avdelning en grusplan, och på andra sidan av den fanns det några träd som, antingen genom årslång tortyr från ondsinta lågstadieelver, eller bara för att de helt enkelt hade växt så, bildade ett rum av grenar. De tre stammarna stod i mitten av rummet, böjda och krokade över varandra, och grenarna hängde ner på sidorna, så tätt att det var nästintill omöjligt att ta sig igenom, förutom på ett ställe, där det fanns en smal öppning. Needless to say var den här platsen idealisk för en koja. Träden blev snart kända över hela skolan som, kojan vid B-huset.
Nu var det som så att alla elver på skolan hade scheman som nästan var exakt likadana; skolstart 8:25, tiominutersrast vid 9:30, lunch 11:30, och så vidare, men för att det inte skulle bli totalträngsel i kapprummet började vi 5 minuter tidigare än F-klassen, då vi delade hall. Detta tyckte alla i F-klassen var skitroligt, då de fick "sovmorgon", men när det gick upp för dem att hela vårt schema därmed var framskjutet 5 minuter i förhållande till deras, och att de därmed alltid kom ut på rast fem minuter efter oss, vilket innebar att den alltid så eftertraktade kojan ständigt var upptagen (av oss), resulterade det i fjorton meter frustration för de svettiga dampbarnen. Nu var de visserligen ena aggressiva jävlar, men ingen av dem vågade försöka sig på att köra bort oss, då vi alltid var minst tio pers där, och de hade inte hjärnkapaciteten att göra någon form av organiserat anfall... förrän dagen som för evigt skulle bli ihågkommen som, Den Svarta Tisdagen.
Jag gick i tredje klass, och hade en polare i F-klassen, som inte var fullt lika störd som de andra, Jören kan vi kalla honom, och han hade på fredagen hört en klunga dampbarn muttra att: "Nu ska vi fan ta den där kojan." F-klassarna lät idén gro under helgen, och delade på måndagen med sig av den till resten av deras respektive klasser. Deras plan lydde som följer: På tisdag tar vi pinnar och går mot kojan. De som inte springer slår vi ner, och sedan är kojan vår. Många nätter har jag legat sömnlös över hur deras infantila hjärnor kunde kläcka en sådan komplicerad, men ändock helt igenom lysande plan. Jören avslöjade förstås deras onda intentioner, och B-klassen fick tid på sig att organisera ett försvar. Jag utsågs till ledare, då jag var den ende som hade sett Braveheart (visserligen hade jag somnat mitt i, men det tänkte jag knappast avslöja).
Min försvarsplan: Alla skaffar sig var sin lång och bra pinne, sedan står vi på ett led på grusplanen, och försvarar oss. Nu i efterhand måste jag erkänna att det nog är den dummaste planen någonsin. Inte nog med att vi stod så nära varandra att våra pinnar trasslade in sig, och det var nästintill omöjligt att inte råka slå till en klasskamrat i sidan, dessutom, eftersom att vi alla stod vända åt samma håll, hade vi varit helt körda om någon F-klassare tog sig runt vår formation. Lyckligtvis var de inte så sluga. Vi var väl en femton stycken. Främst tvåor och treor, men också några ettor, och en hjältemodig förskoleelev (men jag tror inte riktigt att hon visste vad det var vi höll på med).
På lunchen kom de. Jag svär, vi kände marken vibrera under våra fötter när dampbarnen kom vaggande fram över skolgården, ledda av Filman. Filman var ett monster till karl, med små djupt sittande, svarta ögon prydda av glasögon, nästan inget hår, klotrunt ansikte med huden utspänd av fett och muskler, alltid orangeröd och svettandes, och med munnen uppdragen i ett brett flin. Pojken såg ut som en halloweenpumpa. Beväpnad med en halv jävla ek beordrade han sina trupper att anfalla. Jag glömmer aldrig synen av nio feta, 160-centimeters F-klassare, som under gutturala vrål och med svingande stockar, rusar fram mot vår lilla trupp av 120-centimetare. Killen till höger om mig kämpade för att inte gråta, killen till vänster om mig pissade ner sig, resten hade redan flytt.
Då mins jag hur jag fylldes av ilska. Medan jag klumpigt hoppade undan för att undvika Filmans ek skakade hela min späda kropp av ett raseri som jag aldrig tidigare upplevt. Kojan var vår. Den var vår belöning för att vi fötts normala. Kojan var förihelvete vår födslorätt, och jag tänkte fanimej inte bara stå och se på när några snoriga cp-ungar klampar in, och besudlar den! Med dessa ord ekandes i huvudet gjorde jag först vad min far hade lärt mig, och drog pinnen i ansiktet på Filman så att både den och glasögonen sprack, och sedan gjorde jag vad min storasyster lärt mig, och placerade min högra snowjogger i hans skrev. Sedan blev allt svart.
Jag vaknade på sjukhuset några timmar senare med stygn vid ögonlocket, och hjärnskakning. Min första fråga till en sjuksköterska som afnns i rummet: Vann vi?

Fan så skön historia, mer sånt!
Citera
2010-12-05, 14:45
  #227
Medlem
E-peniss avatar
HAHAHA klockren tråd!

Kommer ihåg någon gång i grundskolan, då vart det en kille som var lite cp så att säga. Han gick sådär efterblivet (förlåt för det ordet) och han dreglade hela tiden. Sen så ville han vara allas bästa vän, så han var hur snäll som helst, han kramade en och lade någon liter saliv på ens axel. Sen när man puttade bort honom så blev han galet arg och skrek som ett CP-barn (haha) och sen så la han sig på marken och grät. Knepig kille
Citera
2010-12-05, 16:37
  #228
Medlem
Det var en unge som åkte omkring med permobil med hytt eftersom han hade helt deformerade ben. Eftersom hytten är ganska hög diskuterade man huruvida man kunde få omkull permobilen med en välplacerad kick i sidan. Det skulle förstås aldrig gå, eftersom själva permobilen är tung och hytten lätt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in