Citat:
Ursprungligen postat av MilleniumFalcon
Om vi säger att "bomben" dom testade senast var på 10 kton. Så krävs det alltså 10 000 ton TNT. Densitet är ca 1 650 kg/m^3
Det skulle alltså krävas 10 000 000/1 650=6060m^3 eller en kub med sidan 18m med sprängämne vilket skulle vara mer orimligt än en atombomb.
Edit: Går också att kolla efter spårämnen efter en kärnvapenexplosion men vet inte om det gick i detta fall då testet gjordes på ca 1 kilometers djup.
Jo, det låter iofs orimligt.
Men för nåt år sedan har jag för mig att det skedde en enorm sprängolycka i Nordkorea som fångades upp av satelliter. Nåt tåg som sprängdes. Minns att jag tänkte att det kanske var en tågfrakt av sprängmedel på väg mot en fakeatomsprängning.
Någon som minns händelsen?
Edit: efter lite googlande visade det sig att olyckan skedde 2004. Hur kan det vara möjligt? Minns det som igår, har det skett liknande tågsprängningar flera gånger?
http://en.wikipedia.org/wiki/Ryongchon_disaster