2013-04-05, 16:58
  #3805
Medlem
HanSomForsvanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Masturblija
Kanske helt orelaterat men en jordbävning inträffade:


http://rt.com/news/earthquake-russia-korea-china-395/

562km ner. Verkar otroligt djupt. Det lär väl höras i media om det är nåt på gång. Känns som att de sitter 10 personer på varje redaktion och frustar.

Mvh
Citera
2013-04-05, 17:09
  #3806
Medlem
otukts avatar
Kom igen nu Nordkorea för helvete! Bombs talks, bullshit walks.
Citera
2013-04-05, 17:33
  #3807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nigeralia
Du har en skev syn på verkligheten. Media har till uppgift att blossa upp bulletiner till irreella dimensioner. Världen är betydligt fredligare än vad aftonbladet framhärdar.
Vi lever egentligen i en rätt så fridfull värld, inga män i hjälm och svärd.

Är väl medveten om att media blossar upp saker. Felaktigt av dig att påstå att det är deras uppgift.

Världen som helhet är väl ganska fridfull. Du kan inte mena att vi inte gottar oss i tragedier.

Hört talas om tittköer?
Hört talas om liveleak?
UFC?

Vi frossar i skiten å tycker det är gött.
Citera
2013-04-05, 17:53
  #3808
Medlem
Nu avråder UD från resor till Nordkorea. Vilket skämt. Vem åker frivilligt dit. Efter den 10 april så lugnar nog regimen ner sig om man är rädd om livhanken. Man har slut på argumenten att hota allt o alla snart o ingen lyssnar ju ändå. En sak visar situationen i alla fall. Det är livsfarligt att låta små efterblivna länder som Nordkorea skaffa kärnvapen. Då blir man lätt kaxig mot omvärlden. Tänk ett MÖ fullt av kärnvapen o islamisttokar.
Citera
2013-04-05, 17:56
  #3809
Medlem
Sir_Ks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Nu avråder UD från resor till Nordkorea. Vilket skämt. Vem åker frivilligt dit. Efter den 10 april så lugnar nog regimen ner sig om man är rädd om livhanken. Man har slut på argumenten att hota allt o alla snart o ingen lyssnar ju ändå. En sak visar situationen i alla fall. Det är livsfarligt att låta små efterblivna länder som Nordkorea skaffa kärnvapen. Då blir man lätt kaxig mot omvärlden. Tänk ett MÖ fullt av kärnvapen o islamisttokar.

Som turist blir du väldigt bra behandlad i Nordkorea, noll risk för stöld osv. Om man klarar av att njuta av alla "kulisser" som visas upp på deras guidetur är det riktigt trevligt att vara i Nordkorea under några dagar.
Citera
2013-04-05, 18:02
  #3810
Medlem
Sillberskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Nu avråder UD från resor till Nordkorea. Vilket skämt. Vem åker frivilligt dit. Efter den 10 april så lugnar nog regimen ner sig om man är rädd om livhanken. Man har slut på argumenten att hota allt o alla snart o ingen lyssnar ju ändå. En sak visar situationen i alla fall. Det är livsfarligt att låta små efterblivna länder som Nordkorea skaffa kärnvapen. Då blir man lätt kaxig mot omvärlden. Tänk ett MÖ fullt av kärnvapen o islamisttokar.

Det måste väl vara skönt för en och annan SDare att åka dit och vila upp sig lite, journalister är förbjudna att besöka NK! (de har uppenbarligen samma inställning till sådana)
Citera
2013-04-05, 18:16
  #3811
Medlem
Hegamons avatar
Det går inte så bra för Nordkorea och den nya diktatorn är lika galen som den förra.

Hur kan ni tro att denna gången är det allvar? Nordkorea har hållit på så här 20 gånger tidigare för att få resurser sända in i landet, väcka opinion osv.. Varför målas det här upp med krigsrubriker?
__________________
Senast redigerad av Hegamon 2013-04-05 kl. 18:32.
Citera
2013-04-05, 18:25
  #3812
Medlem
Tror nog att Nordkorea befarar en attack från grannlandet och USA i och med att de flög över ett Stealth plan till Sydkorea men jag är väldigt skeptisk till att det skulle leda till ett fullskaligt krig. USA har ingenting att hämta i Nordkorea trots att de utgör en betydligt större fara än Iran. Orsaken till detta kallas ekonomiska resurser/tillgångar. Iran är en viktig schackbräda mot nationer som Ryssland och Kina i hjärtat av mellanöstern både när det gäller makt-positionen/de militära och natur resurserna. Iran har enorma olje och gas tillgångar där landet bland annat utgör 20 % av den totala gas produktionen och 10 % av världens alla olje tillgångar. Iran är den fjärde största petroleum producenten i världen och skulle kunna skapa kaos på den globala marknaden.

Då förstår man mycket väl varför USA hetsat i snart 12 år för ett militärt angrepp mot Iran och anklagelserna om att de producerar kärnvapen. Frågan är om det finns någon sanning i påståendena?


Det är väl inte konstigt att Obama & C.O just nu försöker hålla en låg nivå för ett krig som inte gynnar deras intressen då det är det minsta de önskar sig. Den amerikanska ekonomin är redan urusel och den federala regeringen har ingenting att hämta i Nordkorea. Obama har knappt uttalat sig om läget vilket är förbluffande trots att de ligger i randen av ett globalt kärnvapen krig.

Kan ni tänka er Iran göra likadant? Iran hade förmodligen varit invaderat för länge sedan och fördömts på alla fronter.
__________________
Senast redigerad av Kamora 2013-04-05 kl. 18:29.
Citera
2013-04-05, 18:27
  #3813
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av griffen
Alla, inkluderat nordkoreanerna själva, skulle ha allt att vinna på ett maktskifte i Nordkorea. Det är bara att titta på hur rikt Sydkorea är, som haft exakt samma förutsättningar, för att förstå vilken katastrof den efterblivna planekonomiska diktaturen har varit. Östeuropa under Sovjet framstår som avancerat i jämnförelse.

Problemet är hur det ska gå till. Reformer inifrån har man ju hoppats på ibland, särskilt när makten bytte händer, men det har tvärr kommit på skam. Men förr eller senare måste systemet kollapsa. Det vore i allas intresse hursomhelst att undvika ett krig. Det får alltid större konsekvener än vad man tror.

Det är inte ett alternativ, särskilt inte med kärnvapen med i bilden.

Är de inte skillnad med NK och andra diktaturer i,o,m att folket i NK sägs vara fullkommligt hjärntvättade.
Hur skulle folket reagera om dagens styre gick under hastigt?
Är inte folket i NK till stor del som en jättelik sekt? Hur fan ska man kunna avprogrammera ett helt folk på kortast möjliga tid, är det bara att rulla in satellittv och mcdonalds osv, vilka problem kommer uppstå då deras älskade ledare och ledning är borta? Eller ska man bara vänta in ett par generationer.
Citera
2013-04-05, 18:40
  #3814
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hegamon
Vadå? Hur kan ni tro att denna gången är det allvar? Nordkorea har hållit på så här 20 gånger tidigare för att få resurser sända in i landet, väcka opinion osv.. Varför målas det här upp med krigsrubriker?

1) Hoppas ingen här är så naiv att den tror att en 29 åring är den som egentligen håller i trådarna!
Han är på den plats han är just för att han inte svänger på båten eller utmanar status quo i landets ledning. Resten är exakt samma folk som var på plats när Kim Jong Il var vid livet. Han är en galjonsfigur och om 20-30 år, ifall han är kvar på samma position, så kanske han har kontrollen.

Tvivlar på att han har mycket att säga till om över huvud taget, förutom att prata med skolelever, veteraner och tanter som får en medalj av staten.... Han var inte ens uppfostrad till rollen, enligt South China Daily, utan en annan av hans äldre bröder var det.

2) Ang. frågan "Varför det får uppmärksamhet nu, trots att det utspelas varenda år?" Ryssland och Kina vet att det är trams, och det framgår av vad de skriver eller inte skriver... Jag tror att USA vill ha första delen av en kampanj med krigshetsande ungefär som vi såg runt IRAK... De kanske vill göra en pre-emptive strike mot Nordkorea och vill vara säkra att inte få västvärldens media mot sig. Så man ser till att en mycket obehaglig bild av Nordkorea visas i media. Senare i år får vi se del två. En jättesöt tjej som påstår att hon flytt från ett koncentrationsläger, eller liknande.

Anledningen till Nordkoreas reaktion är en militärövning mellan Sydkorea och USA som är en extrem provokation för Nordkorea, vilket Nordkorea gör klart varenda år, i överdrivna toner.. Den enda skillnaden är att USA gör stort väsen av saken denna gång. Dock utan att det faktum att Nordkorea bara reagerar på en provokation, kommer fram.
Citera
2013-04-05, 18:48
  #3815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kamora
Kan ni tänka er Iran göra likadant? Iran hade förmodligen varit invaderat för länge sedan och fördömts på alla fronter.
Iran hade behandlats på exakt samma sätt.
Den som hotar världssamfundet får räkna med att det kostar.
Om skägglurkarna i Teheran får för sig att anfalla ett annat land blir de störtade från makten och deras krigsmakt blir neutraliserad.
Citera
2013-04-05, 18:54
  #3816
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xunder
Dessa incidenter skedde 2010, inte 2000...

Helt rätt, skrivfel av mig
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in