Citat:
Ursprungligen postat av watson6669
Du menar alltså på fullaste allvar att SydKorea som endast är i vapenvila med NordKorea inte ska få öva i sitt eget land?
Du verkar vara helt historielös. Det var NK som anföll SK en gång i tiden och det är NK som vill göra SK kommunistiskt.
Vad NK påstår sig tro och vad som är verkligt är inte riktigt samma sak.
Ryssland brukar ha stora militärövningar på andra sidan Östersjön med bl.a landstigningar.
Enligt din logik borde de inte få ha det då grannar kan uppfatta det som ett hot.
Hur menar du att Nordkorea ska förhålla sig till följande;
Citat:
Sydkorea och USA slöt 7 oktober en överenskommelse om att räckvidden för sydkoreanska missiler får utvidgas från 300 km till 800 km och sprängkraften för missiler med skjutavstånd under 550 km fördubblas från 500 kg upp till 1 ton, vilket i praktiken innebär att alla begränsningar för sprängkraften tagits bort. Dessutom ökas sprängkraften för obemannade flygplan, så kallade drönare, från 500 kg till nuvarande internationella maximum på 2,5 ton.
Hittills har ett avtal med Washington från 1979 hindrat Sydkorea från att utveckla ballistiska långdistansmissiler.
Citat:
Den sydkoreanska tidningen Hankyoreh påpekar att Sydkorea med denna överenskommelse inordnar sig i USA:s så kallade missilförsvarsprogram, vilket ställer Sydkorea i frontlinjen i händelse av fientligheter mellan USA och Kina eller Ryssland, och därmed är ett hinder för det långsiktiga målet att fredligt återförena Korea. Det är svårt att tänka sig ett farligare handlingssätt, kommenterar tidningen, som också påpekar att överenskommelsen kommer alldeles i slutet av Lee Myung Baks mandatperiod, och att den borde ha lämnats till den kommande administrationen att ta ställning till.
http://svenskkoreanska.se/dw/doku.php?id=text:sydmissiler
Menar du verkligen att USA's intresse i området endast är för att 'skydda' Sydkorea från kommunism? Menar du att det är bra att homogenisera makten i världen (till En makt - USA)? Jag menar att maktbalans är bra - den bör vara decentraliserad.
Såhär tyckte för övrig Kim Il-Sung om hur Nord och Syd borde återförenas:
http://www.korea-dpr.com/lib/201.pdf och
http://svenskkoreanska.se/dw/doku.php?id=nyheter:3charters
Citat:
Tiopunktsprogrammet var ett mer detaljerat förslag om bildande av en konfederation, där de två regionala regeringarna deltar på jämlik fot, med målet att vara en neutral stat som inte stödjer sig på någon stormakt, med kärlek till nationen och nationell självständighet som grund och enligt principerna gemensam existens, ömsesidig blomstring och allas intresse.
Vidare finns det många 'sidor' av samma mynt - i det här fallet historieskrivningen (
http://svenskkoreanska.se/dw/doku.php?id=sk:intro#fn__1):
Citat:
I samband med Japans kapitulation 1945 intogs Korea av de segrande stormakterna. Södra Korea ockuperades av amerikanska trupper som installerade en lojal regim baserad på den japanska kolonialismens maktstruktur. I den norra delen av landet, som med Sovjetunionens stöd befriats av koreanska partisaner under ledning av Kim Il Sung, utropades den Demokratiska Folkrepubliken Korea.
Citat:
I västlig historieskildring beskrivs det oftast som att det skulle vara nordsidan som genomförde kraftig militär upprustning för att sedan anfalla syd. Men ingenting kan vara mer falskt. USA och Sovjetunionen hade i slutet av andra världskriget kommit överens om att Korea med tiden skulle bli ett land med demokratiskt, koreanskt, styre. Utan inblandning av yttre krafter. 1948 uppmanades USA och Sovjetunionen av en folkkongress i nord, att dra sig tillbaka ur Korea. Sovjetunionen följde uppmaningen och tog hem samtliga sina styrkor, men USA bara ett fåtal som dessutom bara omplacerades till baser i Japan. Men detta innebar också i realiteten att USA nu började rusta upp den sydkoreanska armén istället för att stärka sin egen direkta närvaro. 1949 började den sydkoreanska armén under amerikanskt komando att systematiskt begå militära provokationer mot nord. Flera tusen sådana begicks med syfte att få den koreanska folkarmén i nord att begå misstag så att USA skulle kunna invadera och ockupera hela landet. 1950 övergick en sådan provokation i ett regelrätt invasionsförsök. Men när koreanska folkarmén visade sig vara betydligt mäktigare än USA trott och den sydkoreanska armén tvingades till reträtt tog USA ärendet till FN för att föra över ansvaret för kriget på Demokratiska Folkrepubliken Korea, motivera insättandet av trupp under egen flagg och samtidigt få militärt stöd av dess satellitstater.
Och sist men inte minst! Såhär behandlar Sydkorea (USA) fredsaktivister (från Syd bör jag tillägga):
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LmuBaVkDb-U Kommentarer på det!?
Citat:
He is a South Korean, he went illegaly to North Korea to support National Reunification. In the North they showed them Pyongyang and other cities. After that he wanted to go back to the South in this symbolic act. Back in the South he got arrested for being in the North.