Citat:
Ursprungligen postat av Ankan23
Det är inte alls omöjligt att USA attackerar på förhand, om sanktioner påläggs innan och NK inte vill förhandla efter USAs spelregler är det snarare en realitet. Nordkorea har varit en nagel i ögat sedan bildandet för USA. USA har nu en bra chans att göra något åt saken. Dessutom är spelreglerna annorlunda nu än under kalla kriget, främst maktbalasen som har blivit mer homogen och har stor påverkan på utgången.
Håller med angående Kina men hur dem än gör kommer dem svika någon vilket kommer få effekter.
Visst men inte med kärnvapen och speciellt inte kärnvapen vid gränsen till en annan stormakt och kärvanpenmakt (Kina) Utöver det faktum att NK har kärnvapen så skulle reaktionen från omvärlden och stormakterna om USA attackerar med kärnvapen vara oerhörda och något som skulle försvaga deras anseende och position globalt. Sen så gör USA förmodligen inget utan att konsultera Kina och Sydkorea och Syd vill knappast att NK ska svara med kärnvapen över Seoul. Betänk att distansen mellan NK och Seoul är relativ kort och en eventuell kärnvapen attack av NK skulle få ödesdigra konsekvenser även om man inte träffar sitt mål fullständigt. Nej inga rationella stater attackerar med kärnvapen utan syftet med kärnvapen är endast avskräckande samt att upprätthålla maktbalansen.
Personligen tvivlar jag på att USA skulle attackera först även utan kärnvapen då det skulle störa deras relationer med Kina och svaret från NK kan bli allt för dyrt. Status quo är egentligen något både Kina och USA föredrar. NK brukar göra så här då och då och brukar komma vinnande ur det.
Tror inte heller att Kina kommer göra något som i längden kommer stärka USA;s position i området, möjligtvis något symboliskt eller betydelselöst som ytterligare sanktioner. Dock är det en markering mot NK och de generaler som inte vill se Kims son ta över reagerar nog på det.