Citat:
Ursprungligen postat av Saturos
Så vitt jag vet har de inte ställt några sådana krav. Men Kina vill ha stabilitet i området och är därför måna om att vara väldigt försiktiga i allt de säger och gör. Även nu i och med den sänkta korvetten så fördömde de inte DFR Korea någonting eftersom de på alla sätt vill bevara det landet som en är en närstående allierad.
Jag tror inte att det är så. Det råder fortfarande tveskamheter om det var DFR Korea som sänkte korvetten, det finns inga logiska argument för att de skulle ha gjort det enligt dem själva. Det ger dem bara internationella problem och inget tillbaka. Det ligger någon hund begraven här, ledningen i Korea är inte korkad.
Jo ledningen i Nordkorea är
sinnesjuk. De är fullt kapabla att beordra sänkningen av de Sydkoreanska krigsfartyget. Kim Jong Il tvekar inte en sekund att göra vad som helst för att behålla sin perversa maktposition, även om detta innebär att, i stort sätt, hela det nordkoreanska folket svälter ihjäl. Den sk Jutcheidén är ett påfund av hans lika sinnesjuka far. Det hela går ut på sk "självförsörjning" till varje pris. Den enda skillanden är att han son har lagt till "allt till armén", (läs all mat och alla resurser till armen). Nej Nordkorea handlar absolut inte om marxism. Marx poängterade två saker: Klasskamp och Produktivkrafternas utveckling. Historien har klart visat att det är produktivkrafternas utveckling som ytterst bestämmer historien i stort. Så hamnade sovjetssystemet på just "historien soptipp" tack vare att dess produktivkrafter inte, i längden, kunde mäta sig med kapitalismens förmåga till just produktivkrafternas utveckling, (vilket också är just systemets yttersta historiska uppgift). Allt detta har absolut ingen ting med den närmast religiösa personkulten i Nordkorea, landets oförmåga att ens föda sin egen befolkning, den sinnessjuka idén om "självförsörjning", Marx så en globaliserad värld som en självklarhet. Ett litet klipp ifrån den sk "Nordkorenanska paradiset":
http://www.youtube.com/watch?v=zgNr5FIqILE&feature=related
Kina kommer kanske att stödja Nordkorea politiskt, (vilket iof är ganska sinnessjukt det också). Men att man skulle gå in militärt, som under Koreakriget, är uteslutet vid en ev. konflikt mellan Nordkorea och Sydkorea/USA+hela västvärlden. Då hade inte Kina mycket att förlora. Man var då fortfarande allierad med Sovjetunionen under Stalin. Man var hur som helst isolerad i från västvärlden. Exportberoendet och ekonomiskt beroende av omvärlden var minimal, (förutom sovjetiskt bistånd). Man hade, naturligtvis, inte lånat ut en massa pengar till USA, som man är beroende av att kunna få tillbaka. Skillnaden mellan då och nu är faktiskt att Kina sedan slutet av 1970.talet verkligen förstått vad kapitalism kan göra för produktivkrafternas utveckling, (dock ej politiska långsiktliga konsekvenserna av detta då produktivkrafternas utveckling också ändrar en stats juridiska överbyggnad). Att Kina skulle äventyra allt detta för en sinnesjuk nordkoreansk ledares skull är ytterst osannolikt.
Vad dig beträffar så tillhör du en mycket lite skara människor i väst som gått på den norkoreanska propagandan,(jag vill inte vara otrevlig och utveckla det hela ytterligare). Men det kan också hända att du är anställnd/betald av Nordkorea för att just försöka sprida den infantila nordkoreanska propagandan på t.ex. Flashback. Utsikten för att någon skall ta dig på allvar är dock mycket liten.
Det minsta Sydkorea kan göra som svar på den kriminella sänkningen är totala sanktioner emot Nordkorea. Skulle Nordkorea då göra misstaget att starta ett krig betänk då följande:
Orsaken till att det är överraskande tyst i västmedierna angående den pågående konfliken
kan bero på att USA just kan vara i färd med att förstärka sina trupper i Sydkorea, (man har förnärvarande 28500 trupper stationerade där, med kärnvapen). Om vi förutsätter att lagring av tungt materiell redan är ordnad så går det ganska snabbt att dramatiskt öka antalet USA tupper i Sydkorea.
OM Nordkorea använder något kärnvapen så kommer USA att förvandla hela landet till en atomöken.
Om Nordkorea bombar sönder Seul med sitt dolda artilleri i gränsområderna så kommer Nordkorea att drabbas av en massiv presisionsbombning som kommer att få Irak-kriget att framstå som rena sörgården.
Just produktivkrafternas utveckling har gjort att det spelar ingen roll hur många soldater och stridsvagnar Nordkorea sätter in, de kommer alla att dödas/förstöras genom USA:s och Sydkoreas precisionsvapen. Detta oavsett om Kineserna gjort det stora dumheten att försett Nordkorea med relativt moderna vapensystem.
Slutligen så kommer det vidriga nordkoreanska förtyckarsystemet att avslöjas, eländet i fånglägren kommer att visas, den nordkorenaskabefolkningens patetiska sociala levnadsnivå komma i ljusan dager. Och sådana som du, vare sig du nu är lättledd eller diktaturens kreatur, kommer att framstå som just så naiva som ni är.
Men låt oss hoppas på att det vidriga nordkoreanska förtryckarsystemet kollapsar utan krig. Koreakriget var fasansfullt och ingenting någon hoppas på att få se en repris utav. Men skulle Nordkorea anfalla så hoppas jag verkligen på att Sydkoreanerna, än en gång, (Nordkoreansk propaganda om Koreakrigets inledning är lika patetisk som alla annan nordkoreansk propaganda), förmår försvara sig. Tilläggas skall också att hela västvärlden, inklusive Sverige, bör rycka till Sydkoreas försvar, om det skulle behövas.