Citat:
Ursprungligen postat av Querl
För att vara så intelligent som du påstår dig vara så är du otroligt arrogant. Dessutom har du fel, vilket jag kommer att visa så fort du kommer med lite mer substantiella påståenden.
Lite arrogans har ingen dött av, som Ludvig XIV brukade säga. Din taktik är genomskådad, och den kan jämföras med Mona Sahlins debattmetod: Låt motparten komma med substansen och innehållet i debatten, och sedan säger du enbart att personen har fel. En primitiv metod som fungerar bland bönder och proletärer, men knappast hos den som verkligen har kunskaper i något ämne. ------------------------> Gör om gör rätt !
Citat:
Ursprungligen postat av engl
Finns det någon som helst substans bakom det påståendet? Menar du att ett kausalt samband finns mellan koncentrationsförmåga och intelligens?
Det finns det absolut, och en rad tidiga undersökningar av bl.a Binet visar på en förhöjd koncentrationsförmåga hos den högpresterande. Det kausala ligger i att det behövs en koncentrerad orsak, för att man ska uppnå en högintelligent verkan. Orsak-verkan i gammal sedvanlig interaktivitet, och det finns psykometriker som likställer intelligensen med koncentrationsförmågan. Så långt är jag inte beredd att gå, men jag stöder till fullo uppfattningen av ett en hög koncentrationsförmåga är förutsättningen för en högintelligent prestation.