Låter osannolikt att Almqvist skulle börjat veva med två poliser bakom sig.
Tills säpo-killarnas vitnessmål är känt, väljer jag att tro på Almqvist.
Hade han varit för berusad eller uppenbart påverkad hade han knappast kommit in från början. Dessutom låter det ganska konstigt att Almqvist ska ha tjafsat med vakten i 20 min, innan vakten finner att han är narkotikapåverkad. Om vakten ansett att han varit narkotikapåverkad så förstår jag inte varför han inte ingripit tidigare i situationen. Varför har inte Säpo-killarna reagerat på Almqvist påstådda narkotikapåverkan eller att han var för berusad? Varför har inte säpo gripit Almqvist för narkotikabrott?
Nej, vakterna försökte troligen rädda sitt skinn och dra en rövare. Och försöka hitta ingångar till varför de gav sig på Almqvist.
Almqvist skriver:
Citat:
Vakternas motivering framkommer i anmälan: Jag ska ha varit rejält narkotikapåverkad och, tillsammans med min flickvän, utdelat ett flertal knytnävsslag i vakternas ansikten samt sparkat ned dem skrikandes och hotandes. Allt detta har enligt vakterna skett inför två polismän i tjänst som passivt tittat på utan att på något vis anmäla, eller ingripa mot, den påstådda misshandeln.