[quote=526]
Citat:
Nej det är inte det enda sättet.
Jo, det är enda sättet. Det är enda sättet för dig också.
Citat:
Det är det sättet som passar dig, eftersom du inte kan föra ett övergripande resonemang.
:Rolleyes: Jo, din generalidiot, jag kan föra övergripande resonemang. Men för att göra det måste du förstå delarna, och hur dom hänger ihop.
Citat:
Du styckar upp bilen och säljer delarna, istället för att prata om transportmedel i stort.
Nej, så är det inte, och det vet du. Det är bara du som inte begriper vad jag säger, för du klarar inte ens av att förstå delarna för sig. Du sitter i baksätet och skriker åt bilen "Åk till framtiden!" och är förbannad för inget händer, och kräver att vi skall tillverka bilar utan motorer, för dom skulle gå mycket snabbare.
Citat:
Har jag påstått att något är oklart?
Oh ja, det har du. Det är extremt tydligt att du finner det mesta jag säger djupt oklart. Men jag vet inte vad eller hur.

OK, fel av mig. Det betyder nåt. På samma sätt som "flygande matta" betyder nåt. Men det du kräver är att jag skall studera riktiga flygande mattor och förklara varför dom inte funkar.
Citat:
Nej exakt. Det var precis vad jag skrev i mitt inlägg.
Därför går det heller inte att hänvisa till empiriska studier som vetenskapligt bevisar att det inte går att genomföra.
Det behövs inga empiriska studier. Flygande mattor fungerar inte, för magi finns inte. TVP funkar inte, för ingenting är gratis.
Citat:
Ja det är det. Jag menar att det är en hypotes att inget annat än ma.ek fungerar.
Jag har inte sagt att inget annat fungerar. Jag har sagt att marknadsekonomi är det system vi känner till som fungerar BÄST.
Citat:
Hur då? Kan du länka till "del 2" om du inte orkar dra det igen.
Suck. Varför läser du inte vad jag skriver? Varför måste jag upprepa mig hela tiden? Det här är tredje gången.
Läs vad jag skriver, och tala om vad det är du inte fattar. OK?
Det gäller något som som heter Termodynamikens andra huvudsats. Den kan formuleras på massa olika sätt, men det den innebär i icke-tekniska ord är att inget kan skapas eller utföras utan att använda sig av ändliga resurser. Även om man skulle lyckas ha 100%-ig återvinning så måste energi användas upp i processen.
Om man omformulerar detta till ekonomiska termer så betyder det att ingenting är gratis. Ett populärt argument hos TVP är att luft är gratis. Och det är sant, men bara i en begränsad mening. Syret i luften är gratis, men att andas är det inte. Det tar energi att andas, och för det måste vi ha mat. För att skaffa mat måste vi utföra arbete. Och luften är inte gratis, vilket man upptäckte under 1900-talet. Industrialiseringen ledde till enorma utsläpp, och folk fick cancer och annat. Västvärlden har nu rensat upp det problemet, men det var INTE gratis. Vår luft är begränsad, och att hålla den ren är inte gratis, så att säga att luft är gratis är inte sant. Och vi släpper fortfarande ut massa av koldioxid, och orsakar växthuseffekt. Att fixa det är INTE gratis. Luften är inte gratis. Om vi behandlar luft som gratis kommer resultatet vara en överhettad nedsmutsad värld. Samma sak med haven och skogarna. Dom är inte gratis, det finns inga oändliga resurser. Att avskaffa pengar betyder inte att saker blir gratis, det kommer fortfarande kosta resurser.
Vad i detta är det du inte begriper?
Citat:
Eller är det fördelningen du syftar på?
Nej, det är del 3.
Citat:
Nej. Det är ett försök att hitta rätt nivå. Från delar till helhet.
Nej, det är undanflykter och dumheter.
Citat:
Ursäkta magistern. Du måste vara tydlig i din läroplan.
Det är jag. Det som behövs är att du LÄSER vad jag skriver och FRÅGAR när det är nåt som är oklart.
Så vad är oklart? Vad är det jag inte har lyckats förklara?