Citat:
Ursprungligen postat av Godzilla3
Har sett någon eller några fighter med Skoglund, senast såg jag hans fight mot Marosi. Han har såklart potential som vi alla kan konstatera men motståndet han har mött är absolut ingen värdemätare. Gustafsson har åtminstone mött gediget motstånd såsom T. Silva, Davis och Shogun, han har tagit bra smällar mot både Silva och Shogun. Jag vågar inte säga speciellt mycket om en boxare förrän de har haft den där jämna matchningen och framförallt för att se hur de klarar av trycket som är så viktigt i boxning. Hur kommer han reagera om han åker i golvet etc. Han är såklart ung och det är förståeligt att Sauerland sakta vill trappa upp det men jag kommer hålla mig borta lite från hypen tills han kliver upp i motstånd, ser framemot det.
Intressant.
Många som frågat sig varför inte Skoglund får möta bättre motstånd. Men som du säger kan det vara smart att matcha honom successivt högre tills att han når en super-form.
Gustafsson är magiskt bra, den bäste vi haft inom MMA definitivt och även om du blandar in K1 m.m. ett extremt imponerande facit. Och långt från över.
Men har han kapacitet att bli number one i sin viktklass? Jag vet inte. Jag hoppas det.
De som kan boxning säger att Skoglund är bättre än Kranjc var i samma ålder. Men åh andra sidan var väl tyson dubbel världsmästare vid samma ålder, så ja. Det finns väl grader i helvetet