Citat:
Ursprungligen postat av millo666
Nu är jag inte riktigt med. Så bara för att saker är självklara menar du, så tar man inte upp det? Det kan tas upp för att visa att det är omöjligt att kolla på runstenar i mörker.
På vilket sätt hör det inte hemma som frågeställning och har alla frågor som åklagaren gett någonting fram till nu...konfunderad över ditt svar.
Ja, det menar jag. Man måste inte visa att det är omöjligt att kolla på runstenar i mörker. Det förstår var och en. T.o.m. domstolen bör vara kunniga nog att föreställa sig detta.

Anledningen till att du tycker att frågan ska ställas är att du inte tycker att CS intresse för runstenar verkar trovärdig. Det tycker ingen annan heller i rättsalen. Frågan behöver därför inte ställas. Återigen, vad skulle ett eventuellt svar ge? Nada, zilch, zero.
Rannsaka dig själv. I valet mellan åklagarna och dig själv, vem är det som är amatören?