Citat:
Ursprungligen postat av Nietzschesson
Jag anser inte att det går att utesluta en alternativ gärningsman. Utan att bli långrandig är det en möjlighet att en galning som den på gatan i Linköping - fortfarande på fri fot - går in i huset och slaktar familjen. Väldigt mycket talar emot CS, visst, men inte mer än att en skicklig advokat skulle kunna ingjuta ordentligt med tvivel i en kompetent samling rättsskipare.
Det verkar som om ni CS-skeptiker ständigt återkommer till samma sak i tråden och det är att man undviker/bortser ifrån Emmas utpekande av CS.
Oavsett skicklighet hos advokaten, är hennes utpekande av mycket stor betydelse och det skulle inte alls förvåna mig om nya minnestester kommer att utföras på Emma, mellan rättegångarna, tester som kommer att bekräfta att hennes minne är intakt.