Citat:
Ursprungligen postat av
IncreaseThePeace
Har läst runt lite men inte hittat vad den stora skillnaden är mellan dessa två titlar?
Skillnaden är egentligen främst akademisk, generellt kan sägas att data är ett tekniskt område medan system är ett samhällsorienterat ämne. Kurser som t.ex. programmering, databaser, maskininlärning, etc. hör typiskt sett till data medan kurser i stil med
"IT-områdets roll i samhället" och dylikt brukar ingå i systemvetenskap. System brukar även involvera moment som hör till FEK/organisationsteori men då med fokus på IT-området, t.ex. planering, budgetering, etc. En person som tar en examen 100% i systemvetenskap kan principiellt ha läst endast nån enstaka kurs programmering (alltså teknik) och resten kurser av denna typ.
Gränsen är dock i många fall inte glasklar, t.ex. kurser i projektledning kan ofta vara av såväl teknisk som organisationsmässig karaktär.
I arbetslivet görs sällan nån skillnad mellan data och system dock, utan platsannonser brukar sammanklumpa dessa.